Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wstrzymało finansowanie statku badawczego Oceania. To jedyny polski statek badawczy zdolny do prowadzenia działań poza Bałtykiem – informuje Instytut Oceanologii PAN. Resort nauki zadeklarował pilne rozpatrzenie sprawy. O wstrzymaniu finansowania statku badawczego Oceania z zastępcą dyrektora Instytutu Oceanologii PAN profesorem Sławomirem Saganem rozmawiała Anna Rębas.
Jak wyjaśnił prof. Sagan, wniosek o finansowanie został złożony w ubiegłym roku.
– Informację o wstrzymaniu finansowania otrzymaliśmy półtora tygodnia temu, ale po dziesięciu miesiącach zwłoki. Rutynowy wniosek o trzyletnie finansowanie Oceanii złożony został w sierpniu ubiegłego roku. Decyzji spodziewaliśmy się w styczniu. Takowa nie przyszła. Cierpliwie czekaliśmy, bo nie jest to pierwsze opóźnienie w decyzjach ministerialnych. Pozytywne decyzje otrzymujemy od 30 lat. Zakładaliśmy, że tak też stanie się w tym przypadku. To skłoniło nas do finansowania eksploatacji statku, czyli kontynuowania rejsu – mówił prof. Sagan.
– Ile pieniędzy musieliście wyłożyć? – dopytała Anna Rębas.
– Do tej pory wydaliśmy około siedmiu milionów złotych, ale powoli zbliżamy się do granicy. Środki tymczasowe, które możemy na to przeznaczyć, wyczerpią się. Wysłaliśmy prośbę o zmianę decyzji. Dostaliśmy pozytywną odpowiedź, że będą nad tym pracować. Skąd ta decyzja, tego nie wiemy. Domyślamy się, że wynika to z braku funduszy – powiedział profesor Sagan.
Posłuchaj rozmowy Anny Rębas z Sławomirem Saganem:
Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, stwierdził, że nie wyobraża sobie sytuacji, w której statek badawczy Oceania nie otrzymałby pieniędzy na kontynuację badań. Dodał, że obecnie trwa procedura weryfikacyjna i nieprawdą jest, iż resort wstrzymał środki.
puch
Czytaj też:
Ministerstwo wstrzymało finansowanie dla statku „Oceania”. „Apelujemy do rządu”
Minister uspokaja naukowców. Statek badawczy Oceania ma dostać finansowanie