Duży sukces zespołu lekarzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Jako jedni z pierwszych na świecie podjęli się niekonwencjonalnego leczenia dwójki nienarodzonych dzieci, u których na etapie badań prenatalnych wykryto malformacje naczyniowe, czyli wrodzone wady w budowie naczyń.
Terapia polegała na podaniu matkom antybiotyku odkrytego na Wyspie Wielkanocnej. Stosowany jest on głównie jako lek przeciw odrzuceniu przeszczepu nerki, ale także hamuje rozrost naczyń. W Polsce nikt wcześniej nie podawał go pacjentom w okresie prenatalnym.
„MAM ZAUFANIE DO LEKARZY”
– Długo się nie wahaliśmy – przyznaje mama Rysia, dziś kilkunastomiesięcznego chłopca. – Mam zaufanie do lekarzy. Medycyna stale się rozwija, a gdzieś przecież musi być początek leczenia eksperymentalnego – wskazuje.
SZANSA NA LEPSZE ŻYCIE
Pediatra Anna Kłosowska z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w UCK, przyznaje, że bez współpracy z rodzicem i jego zgody na leczenie niestandardowe postęp jest niemożliwy. – Mam nadzieję, że to otworzy drogę dla kolejnych pacjentów i będziemy mogli leczyć kolejne takie przypadki w okresie prenatalnym – dodaje.
W literaturze naukowej opisano tylko dwa przypadki takiej terapii na etapie prenatalnym. To ogromny sukces gdańskiego zespołu lekarzy, którym kierowała prof. Ewa Bień, zastępczyni ordynatora Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii gdańskiego UCK. Jak przyznała, lekarze dali dzieciom szansę na lepsze życie.
Posłuchaj materiału naszego reportera:
Kuba Kaługa/mk