Uniwersytet Gdański wraz z europejskimi uczelniami nadmorskimi sojuszu SEA-EU stworzył ofertę wspólnych kierunków studiów w języku angielskim. Nowe kierunki to m.in. zarządzanie portami czy badania oceanograficzne.
SEA-EU to sojusz dziewięciu europejskich i nadmorskich uczelni z Gdańska, Kadyksu, Brestu, Kilonii, Splitu, Malty, Włoch, Portugalii oraz Norwegii. Ich główne cele dydaktyczne i naukowe oraz oferowane przez nie studia dotyczą dyscyplin morskich.
UNIKALNA OPFERTA
Jak zapowiedziała prorektor ds. kształcenia UG dr Ewa Szymczak, jest to całkowicie unikalna oferta, zapewniająca studentom wielomiesięczną mobilność i zajęcia prowadzone przez naukowców z kilku europejskich uczelni.
– Interdyscyplinarne programy studiów, bogate doświadczenie uczelni partnerskich, nowoczesna infrastruktura, aktywizujące metody nauczania i nastawienie na praktyczne aspekty kształcenia zapewnią studentom wspólnych kierunków kompetencje i doświadczenia cenione nie tylko na polskim, ale też europejskim rynku pracy – dodała.
ROSNĄCA SIŁA MIĘDZYNARODOWEJ WSPÓŁPRACY
Uniwersytet Gdański w ramach sojuszu SEA-EU od 5 lat zwiększa swoje umiędzynarodowienie. – Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować w pełni międzynarodową ofertę studiów, która od początku do końca jest inicjatywą nadmorskiego sojuszu – powiedziała dr hab. Anna Jurkowska-Zeidler. Jej zdaniem jest to dowód na rosnącą siłę współpracy.
– Z każdym rokiem jest coraz bardziej widoczne, że przyszłość europejskiej edukacji leży w sojuszach uniwersytetów europejskich. To właśnie dzięki temu programowi realizujemy ambitne projekty i wprowadzamy innowacje do polskich uczelni – dodała.
OFERTA EDUKACYJNA
Oferta edukacyjna sojuszu SEA-EU obejmuje jeden kierunek I stopnia: Sustainable Blue Economy (Sea-BluE) – studia łączą zagadnienia związane z gospodarką morską z podstawami zarządzania i biznesu), dwa kierunki II stopnia: Port Management and Logistics (MIPMAL), czyli zarządzanie portami i logistyką oraz Sustainability Transition for Organisations and Resilience Management (STORM) – studia skierowane dla przyszłych menadżerów zrównoważonej transformacji. Jest także oferta studiów doktoranckich na kierunku Marine and Maritime Sciences and Technologies. Przyszli doktoranci skupią się na badaniu zagadnień z zakresu ochrony i zrównoważonego wykorzystania oceanów, mórz i zasobów morskich.
Zapewniono, że wszystkie kierunki otrzymały międzynarodową akredytację, co gwarantuje ich uznawalność w całej Europie. Samo ukończenie studiów wspólnych SEA-EU wiąże się z uzyskaniem dyplomu wspólnego kierunku Uniwersytetu Europejskiego. Jednocześnie podkreślono, że treści kształcenia wszystkich kierunków zostały skonsultowane z przedstawicielami świata biznesu, tak aby zapewnić absolwentom najbardziej poszukiwane kompetencje. Zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich w ramach dyplomu studenci mogą wybrać projekt badawczy lub projekt wynikający z odbywanej praktyki/stażu.
Program studiów zakłada co najmniej 6-miesięczną mobilność (w przypadku Sea-BluE jest to okres przynajmniej 12 miesięcy). Oznacza to, że studenci wspólnych kierunków SEA-EU spędzą co najmniej semestr na innej nadmorskiej uczelni partnerskiej SEA-EU. Celem takiej mobilności może być m.in. Uniwersytet w Kadyksie (Hiszpania), Uniwersytet Zachodniej Bretanii w Breście (Francja), Uniwersytet w Splicie (Chorwacja) lub Uniwersytet Maltański czy Uniwersytet Nord (Norwegia).
Zajęcia będą się odbywały w języku angielskim. Pierwsi studenci rozpoczną naukę w tym roku. Szczegóły rekrutacji dostępne są na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.
PAP/aKa