Styl życia i zła dieta mogą powodować kłopoty z zajściem w ciążę – mówiła w Radiu Gdańsk dr n. med. Aleksandra Maria Kicińska, specjalista chorób wewnętrznych, w trakcie specjalizacji z immunologii z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, instruktor Metod Rozpoznawania Płodności i konsultant NaProTechnologii. – Istotne jest ile czasu śpimy, czy regularnie jemy i uprawiamy sport. To naturalne cykle w życiu człowieka. Jeśli są zaburzone, mogą zakłócać też cykl miesiączkowy u kobiety – tłumaczyła lekarka. Podkreślała, że w leczeniu niepłodności ważne jest wielodyscyplinarne, holistyczne podejście do pacjenta. – Często konieczna jest współpraca z lekarzem ginekologiem, bo niezbędny jest zabieg, jak udrożnienie jajowodów, czy usunięcie mięśniaków macicy. Innym razem wystarczy ustabilizowanie pracy tarczycy, by para mogła doczekać się dziecka – mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.
Ekspert dodała, że potrzebne jest kompleksowe leczenie całego organizmu, a nie tylko jego fragmentów. – Trzeba połączyć wiele faktów, wyników badań i objawów, żeby postawić właściwą diagnozę. To dotyczy kobiety, jak i mężczyzny, przyszłego ojca.
Specjalistka podkreślała, że najczęściej przyczyną niepowodzeń z zajściem w ciążę są zaburzenia hormonalne. Mogą je mieć kobiety, ale także mężczyźni. – Panowie z tzw. otyłością brzuszną mogą mieć zaburzoną spermatogenezę. Utrudniać zajście w ciążę mogą też różne zaburzenia hormonalne, alergie, zanieczyszczenie środowiska a także stres. To wszystko ma wpływ na prokreację.
fot. Martyna Kasprzycka
W audycji była też mowa o tym, jak przygotować organizm do ciąży i jaki wpływ na owulacje ma np. przyjmowanie kwasu foliowego oraz po jakim czasie powinno się szukać pomocy lekarskiej, w przypadku braku możliwości zajścia w ciążę.