Choroby zapalne jelit są coraz częstsze u Polaków, mówili goście audycji medycznej Radia Gdańsk, prof. dr hab. Marek Dobosz, specjalista chirurgii i gastroenterologii oraz dr n. med Joanna Wypych, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii ze szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Prof. Marek Dobosz podkreślał, że duży wpływ na wzrost liczby pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit mają zmiany we florze bakteryjnej przewodu pokarmowego. – To może niepopularne co powiem, ale często szkodzi nadmiar czystości i sterylności w codziennym życiu. Druga sprawa to tony konserwantów dodawanych do żywności, którą spożywamy. Konserwanty zabijają bakterie, które mamy w przewodzie pokarmowym i to może mieć wpływ na większą liczbę osób chorujących – tłumaczył.
Prof. Marek Dobosz, który kieruje oddziałem Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologii Dorosłych i Żywienia w Copernicusie mówił, że przewlekłe choroby zapalne jelit mogą być niebezpieczne, bo może rozwinąć się z nich nowotwór. – Przewlekły stan zapalny może generować nowotworzenie. Badania pokazują, że po 8 latach wrzodziejącego zapalenia jelit, rośnie ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. W chorobie Leśniowskiego-Crohna nie mamy danych, ale ryzyko wzrasta zwłaszcza jeśli zaatakowane jest jelito grube – tłumaczył lekarz w rozmowie z Joanną Matuszewską.
Dr Joanna Wypych tłumaczyła z kolei na czym polega badanie kolonoskopowe i dlaczego ma tak wielkie znaczenie w diagnostyce chorób jelit. – Jeśli pacjent ma polipy, to możemy od razu podczas badania je usunąć. Pozostawienie ich może być groźne dla zdrowia, bo po kilku latach może z nich rozwinąć się choroba nowotworowa. Dlatego jest tak ważne, żeby po 50 roku życia każda osoba miała wykonaną kolonoskopię, bo to badanie ratuje życie – mówiła dr Wypych.
Gdański Copernicus prowadzi obecnie nabór pacjentów do przesiewowych badań kolonoskopowych. Jeśli chcesz się zbadać, czytaj >>> TUTAJ