Problemy z widzeniem, kłopoty z wysławianiem się i drętwienie połowy ciała, to mogą być objawy udaru niedokrwiennego mózgu. – Pacjent powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu, od tego zależy powodzenie leczenia i to, czy będzie sprawny – mówił podczas spotkania ze słuchaczami Radia Gdańsk neurolog prof. dr hab. Bartosz Karaszewski, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Gościem rozmowy był też radiolog inwazyjny dr Bartosz Baścik z Zakładu Radiologii GUMed.
Podczas spotkania, które prowadziła w szpitalu UCK Joanna Matuszewska swoje pytania lekarzom, mogli zadawać pacjenci. Mowa była m.in o kwalifikacji do zabiegów trombektomii mechanicznej, czasie w którym powinno się ją wykonać oraz o objawach i zapobieganiu udarom niedokrwiennym mózgu.
W spotkaniu z lekarzami wzięli udział słuchacze Radia Gdańsk i pacjenci UCK. Fot. Sylwia Mierzewska/UCK
Ta nowoczesna metoda leczenia udaru niedokrwiennego mózgu była tematem spotkania lekarzy z pacjentami, w ramach cyklu „Bądź Zdrów bez kolejki”. Radio Gdańsk realizuje go od 2017 roku wspólnie z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i od tego roku ze szpitalem klinicznym UCK, gdzie odbywać się będą comiesięczne spotkania. Kolejne 19 listopada poświęcone będzie chorobom nowotworowym.