Pierwsze badanie cytologiczne powinno się wykonać po trzech latach od inicjacji seksualnej, mówił w audycji medycznej Radia Gdańsk dr hab. Jacek Sznurkowski, specjalista ginekologii onkologicznej oraz położnictwa i ginekologii, kierownik oddziału w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy już we wstępnym stadium, bo choroba rozwija się przez kilka lat. – Udowodniono, że proces ten trwa osiem lat, dlatego jeśli kobieta rozpoczyna współżycie w wieku 16 lat, to pierwszą cytologie powinna wykonać w wieku 19 lat – mówił gość Joanny Matuszewskiej.
Dr hab. Jacek Sznurkowski wyjaśniał też dlaczego ważne jest regularne badanie ginekologiczne. – Są dwa szczyty zachorowań na nowotwory u młodych kobiet. Pierwszy, w kilka lat po rozpoczęciu współżycia seksualnego, a drugi po 30-tce i urodzeniu dziecka. Taka zabiegana mama często pojawia się w gabinecie, dopiero gdy dziecko idzie do szkoły. Ta kilkuletnia przerwa może mieć znaczenie dla wykrycia choroby w początkowym stadium – mówił lekarz.
fot. Martyna Kasprzycka
W audycji tłumaczył także na czym polegają zabiegi małoinwazyjne w ginekologii, co może być powodem dolegliwości bólowych podbrzusza i czy w każdym przypadku powinno się usuwać torbiele jajników. Mowa była też o zmianach jakie wprowadzane są w oddziale, a dotyczących porodów w szpitalu im. Kopernika.