Przeciętny Polak ma za wysoki cholesterol. – Są dwa jego źródła. To praca wątroby oraz to, co zjadamy. Ta odpowiedzialność za poziom cholesterolu we krwi, w obu przypadkach jest 50-procentowa, mówił w Radiu Gdańsk dr n. med. Krzysztof Chlebus, specjalista kardiologii i chorób wewnętrznych z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem, żeby skutecznie obniżyć poziom cholesterolu trzeba uderzyć jednocześnie. – W wielu przypadkach nie wystarczy tylko zmienić dietę, albo jedynie brać tabletki. Potrzebne są jednoczesne zmiany nawyków i farmakoterapia.
Lekarz mówił w audycji medycznej Radia Gdańsk, że podwyższony przez wiele lat cholesterol prowadzi do miażdżycy naczyń, co może spowodować udar albo zawał. – Ryzyko takiego incydentu można oszacować na podstawie badania poziomu cholesterolu we krwi. Możemy ocenić, czy w perspektywie najbliższych 10 lat, pacjent będzie miał zawał albo udar. Mamy algorytmy oparte na badaniach epidemiologicznych – mówił Krzysztof Chlebus w rozmowie z Joanną Matuszewską.
fot. Piotr Bonar
Tłumaczył w audycji także na czym polegają pomiary cholesterolu całkowitego, za co odpowiadają tzw. dobry cholesterol HDL i zły cholesterol LDL.
W audycji owa była też o prawidłowych wartościach cholesterolu, częstotliwości wykonywania badań i specjalistycznej poradni, która znajduje się w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.
Więcej wiadomości na jej temat >>> TUTAJ