Dziecko, które jest świadkiem przemocy może być albo wycofane, albo nadmiernie pobudliwe – mówili w Radiu Gdańsk Karolina Putz i Krzysztof Sarzała z Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku, prowadzonym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Eksperci podkreślali, że konflikty między rodzicami, rozwiązywane w obecności dzieci, mogą mieć negatywny wpływ na ich psychikę oraz zachowanie. – Każde dziecko naśladuje rodziców, przejmuje ich styl reagowania na różne sytuacje, bo to rodzice są nauczycielami zachowań społecznych – mówił psycholog Karolina Putz.
Gdańskie Centrum Pomocy Dzieciom to jedna z pięciu w Polsce placówek udzielających wsparcia i pomocy dzieciom, które są ofiarami przestępstw. Specjaliści pomagają m.in. ofiarom molestowania, przemocy, czy prześladowania. – Pomoc mogą uzyskać także dzieci, które mają do czynienia z policją, prokuraturą albo sądem, na przykład muszą złożyć zeznania – mówi kierownik ośrodka Krzysztof Sarzała.
W placówce przygotowywany jest obecnie specjalny pokój przesłuchań dla dzieci, w którym będą mogły one składać zeznania. – Będzie on dostosowany do potrzeb dzieci, ale przede wszystkim nasi specjaliści zadbają, żeby podczas przesłuchania dzieci nie narażać na krzywdę emocjonalną. Na spotkanie z sędzią lub policjantem, będą przygotowywane przez psychologa – dodał Krzysztof Sarzała.
Centrum Pomocy Dzieciom w Gdańsku znajduje się przy ul. Uphagena 18 w Gdańsku-Wrzeszczu. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi na Pomorzu także drugą placówkę w Starogardzie Gdańskim.