W Polsce trzeba wprowadzić programy kompleksowej rehabilitacji, bo będzie coraz więcej osób, które wymagać będą tego rodzaju terapii – mówił w Radiu Gdańsk prof. Piotr Majcher z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, krajowy konsultant ds. rehabilitacji medycznej i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. – Ponieważ społeczeństwo się starzeje, niedługo będziemy mieli tsunami demograficzne, osób w wieku powyżej 65 lat. Musimy podjąć działania, by dostępność do rehabilitacji się poprawiła. Nie mamy wyjścia, ale najpierw potrzebne są zmiany organizacyjne, a potem dopiero te zmiany trzeba będzie dofinansować. Na tym skupiam się w pracy nad zreformowaniem systemu – tłumaczył prof. Majcher w rozmowie z Joanna Matuszewską.
Podkreślał, że trzeba wprowadzić kompleksowość rehabilitacji, zwłaszcza w chorobach cywilizacyjnych jak np. onkologia, czy neurologia. – Obecnie to rozwiązanie funkcjonuje dobrze w kardiologii, gdzie sprawdził się program KOS-zawał. Pacjent jeszcze przed wyjściem ze szpitala jest rehabilitowany i ma wyznaczoną precyzyjnie ścieżkę postępowania, którego celem jest powrót do sprawności, do pracy i normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – tłumaczył specjalista.
Fot. Martyna Kasprzycka
– Myślę, że 2020 rok będzie tym, w którym pacjenci odczują poprawę dostępności do świadczeń rehabilitacyjnych. Jesteśmy w trakcie prac, a zmiany organizacyjne, które są przygotowywane, wejdą sukcesywnie w życie – mówił konsultant krajowy.
W Gdańsku rozpoczął się w czwartek 12 września X Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji. Lekarze z całej Polski omawiać będą m.in postępowanie rehabilitacyjne w chorobach cywilizacyjnych i rzadkich – mówiła w audycji dr Joanna Jabłońska-Brudło z Kliniki Rehabilitacji GUMed, przewodnicząca komitetu organizacyjnego.