Rozwój raka jajnika może trwać wiele lat, ale też 2-3 miesiące. Wszystko zależy od rodzaju nowotworu, którego są dwa typy – tłumaczyła w Radiu Gdańsk dr hab. Dagmara Klasa-Mazurkiewicz, specjalista położnictwa i ginekologii, oraz ginekologii onkologicznej z Katedry i Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Typ pierwszy nowotworu to rak, który rozwija się bardzo długo i jesteśmy w stanie wykryć go we wczesnym stadium. Jednak większość kobiet, bo około 80 procent, choruje na drugi rodzaj nowotworu, który wykrywany jest zwykle w stadium zaawansowanym. To bardzo agresywny rak, którego rozwój może nastąpić w ciągu 2-3 miesięcy – tłumaczyła dr hab. Dagmara Klasa-Mazurkiewicz w rozmowie z Joanną Matuszewską.
Lekarz apelowała do kobiet po menopauzie, które na raka jajnika chorują najczęściej, by zgłaszały się regularnie na badania, zwłaszcza w okresie menopauzy i po niej.
Fot. Piotr Bonar/RadioGdańsk
W audycji mowa była też o wykonywaniu badanie krwi na obecność białka CA 125, nazywanego przez pacjentów markerem raka jajnika. – To nie jest do końca wiarygodne badanie, bo podwyższony poziom może występować w wielu sytuacjach, m.in w przypadku ciąży, mięśniaków, stanów zapalnych jelit, wątroby, trzustki czy otrzewnej. W endometriozie poziom CA 125 może wynosić kilkaset jednostek, przy normie do 35. Poza tym marker we wczesnych rakach jajnika jest podwyższony tylko w połowie przypadków – tłumaczyła specjalistka.
Przestrzegała przed nadużywaniem tego badania. – Należy je wykonywać tylko w określonych sytuacjach, na zlecenie lekarza np. kiedy po menopauzie pojawi się zmiana na jajniku. Ten marker pokazuje tylko, że może być ryzyko zmiany złośliwej, ale nie daje takiej pewności – mówiła dr hab. Dagmara Klasa Mazurkiewicz.
Rozmowa dotyczyła też objawów raka jajnika, sposobów leczenia i dostępnych dla polskich pacjentek leków.