Rak pęcherza moczowego jest powiązany z paleniem tytoniu. Najczęściej chorują mężczyźni po 50 roku życia, którzy są nałogowymi palaczami – mówił w Radiu Gdańsk dr Karol Sasim, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej szpitala w Kościerzynie. – Substancje zawarte w dymie tytoniowym wdychane do płuc przenikają do krwiobiegu a następnie są wydalane przez nerki do moczu. Te substancje powodują powstawanie komórek nowotworowych. Takie same szkodliwe działanie mają niektóre substancje obecne przy procesach chemicznych np. wulkanizacji – mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską.
Podkreślał, że w przypadku raka pęcherza nie wolno zwlekać z rozpoczęciem leczenia, bo w większości przypadków rozwija się od szybko. – To są tygodnie, a nie miesiące czy lata – wyjaśniał lekarz.
Fot. Piotr Bonar/Radio Gdańsk
W audycji mowa była też o leczeniu chirurgicznym nowotworów pęcherza, rodzajach wykonywanych badań diagnostycznych a także przeciwdziałaniu chorobie nowotworowej.
Dr Karol Sasim mówił też, jak należy postępować w przypadku nawracających infekcji bakteryjnych pęcherza i dlaczego czasem mimo stosowania antybiotyków nie udaje się ich wyleczyć.