Prawie każdy Polak ma niedobory witaminy D. Badania pokazały, że jej poziom jest średnio dwa razy niższy niż norma – mówił w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Michał Żmijewski, biolog z Katedry Histologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego zdaniem w Polsce powinniśmy suplementować witaminę D przez cały rok. – To ważne zwłaszcza dla dzieci, osób w podeszłym wieku, ale też otyłych, oraz zażywających długotrwale niektóre leki, np. sterydowe albo zawierające heparynę. Niedobory będzie mieć też osoba, która mało wychodzi na słońce i stosuje kremy z filtrami – mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską.
Preparaty z witaminą D, powstają zwykle na bazie olejów, do których dodaje się syntetyczną witaminę. Dlatego warto sprawdzać skład tych preparatów i wybierać oleje np. z rekina – powiedział prof. Żmijewski. Tłumaczył, że naturalnym źródłem witaminy jest tran i tłuste ryby. – Warto wiedzieć jednak, że np. łosoś hodowlany ma pięć razy mniej witaminy D, od tego dziko żyjącego.
fot. pixabay.com
Tłumaczył jakie dawki witaminy D należy przyjmować i czy bardziej optymalne są duże raz w tygodniu, czy należy je dzielić na mniejsze i przyjmować codziennie.