Czy politycy słuchają „głosu” pacjentów? Jaką rolę pełnią organizacje pacjenckie w dążeniu do zmian w ochronie zdrowia w Polsce? Czy przedstawiciele pacjentów mogą uczestniczyć w procesach legislacyjnych, oraz dlaczego tak trudno jest doprowadzić do 100 proc. skoncentrowania systemu opieki zdrowotnej na pacjencie – o tym w Radiu Gdańsk mówiły
Marzanna Bieńkowska, z-ca Dyrektora Biura Komunikacji Społecznej w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta i Anna Kupiecka, prezes Fundacji Onkocafe – Razem lepiej. W rozmowie z Joanną Matuszewską odniosły się m.in. do sondaży wskazujących, że 2/3 społeczeństwa ma niewielką wiedzę na temat działalności organizacji pacjenckich i nie umie wymienić żadnej z nich.
– W Polsce są organizację znane i duże, ale też wiele mniejszych, które nie mają doświadczenia w działalności na dużą skalę. Nie wiedza jak zorganizować środki na działalność, jak promować się i dotrzeć do mediów. Naprzeciw wychodzi im Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz program Pacjenci.PRO. Dzięki niemu możemy szkolić przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji, by aktywniej działali na rzecz pacjentów – mówiła Marzanna Bieńkowska.
Fot. pixabay.com
Anna Kupiecka, której Fundacja jest członkiem Rady Organizacji Pacjentów przy RPP mówiła, że obecnie nie ma w prawie umocowania, pozwalającego pacjentom uczestniczyć w procesach legislacyjnych, dotyczących np. refundacji leków, czy koszyka świadczeń gwarantowanych.
– Tymczasem pacjenci powinni mieć wpływ na politykę zdrowotną, na zmiany zachodzące w systemie ochrony zdrowia. Teraz musimy sami się zgłosić, jeśli mamy uwagi do proponowanych zmian. Na nasz udział w spotkaniach musi być zgoda urzędników. Tymczasem to pacjent jest tu najważniejszy, jest podmiotem tych działań i reprezentujące go organizacje mogą wnieść do dyskusji wiele istotnych informacji. Liczymy na to, że zmiany jakie zajdą w prawodawstwie dopuszczą przedstawicieli pacjentów do udziału w pracach legislacyjnych, opiniowaniu i innych działaniach – mówiła Anna Kupiecka.