25 procent chłopców i 10 procent dziewczynek w wieku szkolnym w Polsce ma nadmierną masę ciała. – To następstwo złych nawyków żywieniowych i zaburzonej równowagi między przyjętą a oddaną energią – mówi dr n. o zdr. Paulina Metelska, dietetyk z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed. Koordynatorka programu 6-10-14 dla Zdrowia, którego celem jest edukacja i pomoc w redukcji wagi u dzieci z Gdańska, była gościem Joanny Matuszewskiej. Mówiła, że dla zdrowia dziecka znaczenie ma zdrowe odżywanie od pierwszych dni życia. Ważne jest też co mama jadła w ciąży i w czasie karmienia piersią.
– Nawyki żywieniowe kształtują się do 8 roku życia. Potem są powielane, dlatego ważne jest żeby dziecko uczyło się ich przez naśladownictwo, od rodziców. Oni sami powinni zdrowo się odżywiać, a nie tylko o tym opowiadać dziecku – mówiła Paulina Metelska.
Fot. unsplash.com
W rozmowie poinformowała, że trwający od 2011 roku projekt, finansowany przez gminę Gdańsk, jest skierowany do mieszkańców Gdańska – dzieci w wieku szkolnym i ich rodziców. – Efekty programu są takie, że 3/4 dzieci nim objętych redukuje masę ciała i zmienia sposób odżywiania oraz zwiększa aktywność fizyczną.
Dietetyk dodała, że problem nadmiernej masy ciała u dzieci będzie się pogłębiał. – Według badań WHO w 2016 r. na świecie było 41 mln dzieci poniżej 5 lat z problemem wagi. W 2025 r. ma ich być 70 mln – mówiła dr Paulina Metelska.