Na ciele ludzkim bytuje dziesięć razy więcej organizmów, niż mamy własnych komórek – mówił w Radiu Gdańsk mikrobiolog dr hab. Tomasz Lech, profesor Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. – Gdyby te organizmy zważyć, to moglibyśmy sobie odjąć jakieś 2-3 kg wagi ciała – tłumaczył w rozmowie z Joanną Matuszewską. W audycji omówiona została m.in. rola mikrobioty człowieka. – Te organizmy to bakterie, wirusy, grzyby i wiele innych, które bytują na skórze, w układzie pokarmowym, moczowo-płciowym. Między sobą toczą one stale walkę o dominację, dlatego ważna jest równowaga mikrobiomu. Jej brak nazywa się dysbiozą – tłumaczył.
Mikrobiom jest wrażliwy zwłaszcza na długotrwałą antybiotykoterapię, a także na chemioterapię. – Regeneracja po takim leczeniu może trwać do kilku do kilkunastu tygodni w przypadku leczenia antybiotykami. Gdy w grę wchodzi chemioterapia, to nawet do trzech lat – mówił profesor.
fot.Pixabay/Arek Socha
W programie tłumaczył, że na rozwój i stan mikrobiomu wpływa pierwsze tysiąc dni życia człowieka oraz to, czy urodził się drogami natury, czy przez cesarskie cięcie. Wyjaśniał też jak w dorosłym życiu można zadbać o florę bakteryjną.
W audycji mowa była też o chorobach pasożytniczych, drogach zakażenia i sposobach, w jaki można im zapobiegać.