Nieleczone choroby pęcherza, mogą przenieść się na cały układ moczowy, łącznie z nerkami, mówił w Radiu Gdańsk Karol Sasim, kierownik Oddziału Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. W rozmowie z Joanną Matuszewską tłumaczył, że powodem chorób zapalnych pęcherza są bakterie. – To nie tzw. wilk, czy zimna woda, ale obecność bakterii w pęcherzu. Latem z tego powodu zgłasza się więcej pacjentów – mówił lekarz. Dodał, że nieleczony stan zapalny pęcherza może przejść w formę przewlekłą a w niektórych przypadkach spowodować choroby zapalne nerek oraz tzw. sepsę.
– Uważać powinny zwłaszcza osoby mające w przeszłości problemy z układem moczowym, w tym z kamicą. W tych przypadkach często dochodzi do nawrotów choroby, bo bakterie potrafią przetrwać w obrębie kamieni
W audycji była też mowa o objawach, leczeniu i profilaktyce nowotworów pęcherza i nerek. – W szpitalu w Kościerzynie większość nowotworów pęcherza oraz nerek operujemy metodą laparoskopową, przez niewielkie nacięcie – mówił dr Sasim. Tłumaczył, że występowanie np. raka pęcherza jest powiązane z paleniem tytoniu. Natomiast w przypadku raka nerki, często występuje on rodzinnie.