– Mam nadzieję, że za 10 lat SMA będzie chorobą historyczną, że zniknie problem rdzeniowego zaniku mięśni, mówiła w Radiu Gdańsk prof. dr hab. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińską, kierownik Kliniki Neurologii Rozwojowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej. W audycji gościem była też dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, kierująca Kliniką Neonatologii UCK. W rozmowie z Joanną Matuszewską poruszony został temat badań przesiewowych w kierunku SMA, które od połowy lipca realizowane są wśród noworodków w woj. pomorskim.
– Leczenie podane w pierwszych dniach życia jest skuteczne i dzieci rozwijają się prawidłowo. Mamy pierwszego w Polsce pacjenta z „przesiewu”, który urodził się w szpitalu w Chojnicach i już jest w trakcie leczenia. Program lekowy, którym dysponujemy jest najskuteczniejszy, gdy dziecko poddane jest terapii zanim pojawią się jakiekolwiek objawy – mówiła prof. Mazurkiewicz-Bełdzińska.
Dodawała, że nigdy nie myślała, że będzie mogła powiedzieć rodzicom dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni, żeby się nie martwili, że wszystko będzie dobrze.
Z kolei dr Iwona Domżalska- Popadiuk tłumaczyła, że noworodki we wszystkich szpitalach na Pomorzu mają wykonywane zaraz po urodzeniu badania przesiewowe w kierunku wykrycia ponad 20 ciężkich chorób. – Od lipca do tej listy dołączyły testy w kierunku SMA. Na wynik czekamy około 14 dni. Jeśli jest pozytywny dziecko i rodzice są kierowani do Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK w Gdańsku, która wdraża leczenie – mówiła dr Domżalska- Popadiuk.
Audycja powstała w ramach projektu Bądź Zdrów Bez Kolejki, którego uczestnikami są szpital kliniczny, Gdański Uniwersytet Medyczny i Radio Gdańsk. Celem jest edukacja poprzez propagowanie medycyny opartej na badaniach klinicznych oraz prezentowanie osiągnięć najlepszych lekarzy na Pomorzu.