Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 osoby zaszczepione stanowiły 12,37 proc. Zgony nie są związane ze szczepieniem – podało Ministerstwo Zdrowia.
Zaznaczono, że w statystyce uwzględnia się zgony osób chorych na COVID-19 po upływie 14 dni od pełnego zaszczepienia.
MZ podało, że od rozpoczęcia szczepienia drugą dawką zanotowano 68 855 zgonów. Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki to 8523.
Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 752 700 przypadków; zmarło 104 907 osób z COVID-19.
PODMIOTY LECZNICZE MOGĄ POZYSKIWAĆ LEK LAGEVRIO/MOLNUPIRAVIR
Zarówno placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak i inne podmioty lecznicze, prowadzące leczenie pacjentów z COVID-19 należących do grupy ciężkiego przebiegu, mają możliwość pozyskania leku Lagevrio/Molnupiravir, w celu prowadzenia terapii – wskazało Ministerstwo Zdrowia.
Zaopatrzenie w produkt leczniczy następuje w ramach dostaw z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Warunkiem realizacji dostawy – jak wyjaśnia resort – jest posiadanie nadanego numeru w Systemie Dystrybucji Szczepionek.
Resort przypomina, że terapię należy rozpocząć jak najszybciej po rozpoznaniu COVID-19 u pacjenta, jednak nie później niż w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów choroby.
Kryteria włączenia pacjentów do terapii są następujące: rozpoznanie Covid-19; wystąpienie objawów COVID-19 w ciągu ostatnich pięciu dni; pacjent dorosły oraz należący do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 (m.in. wiek powyżej 65 lat, aktywny proces nowotworowy (nowotwory złośliwe), leczenie immunosupresyjne, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, cukrzyca, POCHP, Otyłość (BMI ?35), przewlekła choroba nerek, pensjonariusze domów pomocy społecznej).
MZ zaznacza, że do terapii Lagevrio/Molnupiravir nie kwalifikują się pacjenci, wobec których istnieją wskazania medyczne do hospitalizacji z powodu COVID-19.
Resort wyjaśnia, że podmiot zainteresowany pozyskaniem produktu leczniczego powinien zgłosić zapotrzebowanie na dostawy poprzez portal na stronie internetowej: http://sds.mz.gov.pl.
W przypadku wystąpienia problemów technicznych należy kontaktować się pod numerem telefonu 19239 (z sieci Play 22239 lub 515239239) lub mail: szczepionkacovid@rars.gov.pl.
PAP/aKa