W gdańskiej Letnicy, tuż przy stadionie Energa, mogą powstać mieszkania w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Bank Gospodarstwa Krajowego i Polskie Koleje Państwowe podpisały umowę, która dotyczy 17 działek w dziesięciu miastach Polski.
W części komercyjnej program Mieszkanie Plus zakłada budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Szacuje się, że w kraju brakuje obecnie od 0,5 do 3 mln lokali.
250 HA GRUNTÓW
Program Mieszkanie Plus pozwoli też na efektywne – od strony biznesowej – wykorzystanie gruntów będących dziś w posiadaniu jednostek samorządu terytorialnego i Skarbu Państwa, w tym spółek z jego udziałem.
– We współpracy z PKP wytypowaliśmy wstępnie grunty o łącznej powierzchni około 250 ha, na których powstać może około 40 tysięcy mieszkań. Zapewne liczby te zostaną zweryfikowane. Dokładne dane będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych – podkreśla Bartłomiej Pawlak, członek zarządu BGK Nieruchomości.
– Rozpoczynamy pierwszy etap naszej współpracy z PKP. Wstępnie wyselekcjonowaliśmy 17 lokalizacji w 10 miastach, ale docelowo jesteśmy zainteresowani inwestycjami w około 70 miastach, w których PKP posiada nieruchomości. Wkrótce poddamy te grunty szczegółowym analizom – dodaje Bartłomiej Pawlak.
POTĘŻNY PARTNER FINANSOWY
Członek zarządu PKP S.A. Michał Beim dodaje, że spółka dzięki współpracy z BGK Nieruchomości zyskuje potężnego partnera finansowego. – Dzięki temu PKP może podjąć się zagospodarowywania dotychczas nieużywanych terenów kolejowych na terenie całego kraju. PKP chce we wspólnych przedsięwzięciach realizować zabudowę biurową i handlową, gdyż na największych terenach mają powstać nowoczesne, wielofunkcyjne dzielnice. Cieszy nas, że większość wspólnych inwestycji będzie miała miejsce przy stacjach, gdyż mieszkańcy będą potencjalnymi pasażerami kolei – tłumaczy.
NA CELOWNIKU GDAŃSKA LETNICA
Mieszkania mogą powstać zarówno na wielohektarowych działkach w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, jak i na mniejszych gruntach w tych miastach, a także w Białymstoku, Chorzowie, Katowicach, Łomży, Łowiczu, Szczecinie oraz w Gdańsku. Na tym etapie trudno powiedzieć ile mieszkań może powstać w Letnicy.
Kilka pomorskich samorządów, na których terenie znajdują się działki należące do Skarbu Państwa, już zgłosiło się do programu, podpisano listy intencyjne. To między innymi Pelplin, Malbork, Tczew, Gdańsk i Gdynia. W Gdańsku to ponad 60 hektarów. – To tereny w różnych dzielnicach: Brzeźno, Letnica, Orunia i część terenów na południu Gdańska. Co roku miasto oddaje do użytku 200-250 mieszkań. Potrzeb jest dwa lub trzy razy więcej. Każde mieszkanie zmniejsza kolejkę oczekujących oraz jest zachętą do osiedlania się w Gdańsku – mówi prezydent Paweł Adamowicz.
W Gdyni w ramach programu może powstać około 500 mieszkań, w Pelplinie około 160. Na całym Pomorzu do zagospodarowania jest 330 hektarów. Dzięki umowom z jednostkami samorządu terytorialnego i podmiotami z udziałem Skarbu Państwa, BGK Nieruchomości dysponuje już niemal 450 ha wstępnie wytypowanych gruntów w 66 gminach, na których może powstać ponad 50 tysięcy mieszkań. Budowa 444 mieszkań w Białej Podlaskiej i Jarocinie już się rozpoczęła.
Joanna Stankiewicz/mili