Siłownie pod chmurką i place zabaw. Te propozycje w Budżecie Obywatelskim Gdyni cieszą się największym zainteresowaniem. Rusza czwarta edycja. W tym roku do wydania jest 5 310 198 złotych. Ponad 650 tysięcy złotych to kwota pozostała z ubiegłego roku.
NAJWIĘCEJ PIENIĘDZY DLA CHWARZNA-WICZLINA
Najwięcej pieniędzy trafi do dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. – Będzie to ponad 420 tysięcy złotych. Wynika to z tego, że ta dzielnica zajmuje prawie 1/5 część naszego miasta. Przypomnę, że ta kwota obliczona jest na podstawie liczby mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy oraz wielkości obszaru. Dodatkowymi większymi środkami dysponować będą mieszkańcy Wzgórza Świętego Maksymiliana – 369 tysięcy i podobnie mieszkańcy Oksywia – zdradza Paweł Brutel, przewodniczący Komisji Samorządności Lokalnej i Bezpieczeństwa Rady Miasta Gdyni.
60 TYSIĘCY ZŁOTYCH NA START
Stawka bazowa dla każdej z dzielnic to 60 tysięcy złotych. Reszta środków jest dzielona proporcjonalnie do liczba mieszkańców i powierzchni dzielnicy. – To mechanizm, który pomaga małym dzielnicom. One mając czy małą powierzchnię tak jak Kamienna Góra, czy małą liczbę mieszkańców tak jak Babie Doły, były w pewnym sensie poszkodowane. Trudno było tam realizować poważniejsze przedsięwzięcia, bo z tej proporcji wynikały relatywnie mniejsze środki – tłumaczy wiceprezydent Gdyni Michał Guć.
METODA GŁOSOWANIA BEZ ZMIAN
Wnioski będą przyjmowane od 17 marca do 14 kwietnia. Tradycyjnie można je zgłaszać za pośrednictwem strony internetowej, pocztą czy też osobiście w Laboratorium Innowacji Społecznych. Autorzy wniosków, które były składane w ubiegłym roku a są takie same, mogą w tym roku złożyć je jeszcze raz bez dołączania dodatkowej listy osób popierających.
– Mieszkańcy wskazywali, że skoro ich wnioski w poprzednich latach zostały zweryfikowane, miały poparcie mieszkańców, to po co wymuszać na nich kolejną pracę. Faktycznie zostało to uwzględnione – wyjaśnia Michał Guć.
Fot. Radio Gdańsk/Magdalena Manasterska
Nie zmienia się metoda głosowania. Mieszkańcy projekty najpierw wybierają, a potem segregują wedle ich ważności. Głosy mogą oddać wszyscy mieszkańcy Gdyni niezależnie od wieku. W tym roku nowością jest, że jednostki miejskie nie będą mogły promować konkretnych projektów.
– Zarzutem niektórych wnioskodawców czy głosujących było to, że placówki oświatowe mając możliwość bezpośredniego dotarcia i namawiania do głosowania uczniów czy rodziców są tak naprawdę bezkonkurencyjne. Są w stanie wygrać każde głosowanie. Po konsultacjach wprowadziliśmy nową zasadę, że jednostki miejskie nie mogą promować konkretnych projektów. Mogą jedynie promować budżet obywatelski jako całość – wyjaśnia Michał Guć.
Jeżeli którekolwiek jednostki będą próbowały podjąć działania promujące jeden projekt, to taki projekt zostanie zdyskwalifikowany.
W ZESZŁYM ROKU TRIUMFOWAŁY PUSTKI CISOWSKIE
W planie są też nagrody. Otrzymają je mieszkańcy dzielnicy z najwyższą frekwencją. W ramach Budżetu Obywatelskiego będą mogli zrealizować o jeden projekt więcej. W ubiegłym roku zwyciężyły Pustki Cisowskie. Od początku Budżetu Obywatelskiego przebojem były siłownie zewnętrzne. Drugą taką grupą jest infrastruktura dla dzieci – place zabaw. Kolejnym hitem są projekty drogowo-komunikacyjne.
– Na Chwarznie został wybrany w zeszłym roku projekt dotyczący budowy ścieżki pieszo rowerowej na brakującym odcinku. Ona teraz jest realizowana – przypomina Paweł Brutel.
Głosowanie na Budżet Obywatelski odbędzie się między 18 września a 2 października, podobnie jak w Gdańsku czy Sopocie. Wyniki będą znane do 6 października.