To bardziej idea niż miejsce. Przynajmniej na razie. W Wielkiej Zbrojowni otwarto Galerię Designu
Część ekspozycji ma charakter stały, a autorami prezentowanych przedmiotów i rozwiązań sztuki użytkowej są artyści związani z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.
MIEJSCE WYMIANY MYŚLI
Galeria ma być miejscem wymiany myśli i edukacji w zakresie szeroko pojętego designu. To kameralne miejsce, funkcjonujące podobnie jak Galeria Sztuki, która mieści się w Małej Auli przed wejściem do rektoratu ASP. Tam proces pozyskiwania prac, artefaktów i dzieł sztuki rozpoczął 35 lat temu profesor Franciszek Duszeńko. Równolegle do tej koncepcji powstał projekt Galerii Designu działającej na niewielkiej przestrzeni Zbrojowni Sztuki. Z pomysłem wyszedł dr hab. Adam Kamiński, prorektor ds. kształcenia i studenckich.
WYJĄTKOWE PROJEKTY
W Galerii Designu znajdziemy: pufy Stone wykonane w 100 procentach z wełny do złudzenia przypominające duże kamienie, oryginalne krzesło Diago, dynamiczny fotel Action czy zaprojektowany specjalnie dla rowerzystek kask Kaska. Jest też stoisko do tymczasowego handlu, prezentacja zespołu trakcyjnego Pesa Dart zaprojektowanego w bydgoskich zakładach PESA, projekt Starej Hali Stoczni czy studenckich krzeseł.
BEZ JEDNOZNACZNEJ DEFINICJI
– Chodzi o to, by stworzyć miejsce do prezentacji szeroko pojętej myśli projektowej. Design wymyka się jednoznacznej definicji. Projektowanie graficzne, wzornictwo przemysłowe, architektura i design architektoniczny – tym nurtom jest poświęcone to miejsce – wyjaśnia Adam Kamiński. – Otwarcie galerii to też przyczynek do dyskusji, do stymulowania kształtu i prezentacji. Ma służyć celom dydaktycznym, kulturowym ale też towarzyskim – dodaje.
– Aspirujemy do tego, by współpracować z podmiotami zewnętrznymi, by nasi studenci mogli mieć kontakt z najbardziej pragmatyczną formą designu. To wymaga przygotowania z naszej strony jako uczelni jak i rynku zewnętrznego – dodaje profesor ASP Tadeusz Pietrzkiewicz, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa.
Gdańska ASP liczy na kontakty z firmami i podmiotami, które chciałyby podjąć współpracę z uczelnią. Chodzi między innymi o projekty badawcze dotyczące rozwiązywania problemów związanych z architekturą czy projektowaniem produktów.
Aleksandra Nietopiel/mili