Tylko 40 procent kobiet w Polsce przebadało się w ramach profilaktycznych badań mammograficznych. Żeby realnie zwiększyła się wykrywalność raka piersi we wczesnym stadium, badaniom powinno poddać się 70 procent pań.
Od czwartku do soboty mammobus można odwiedzić w trzech miejscach w Gdańsku: na Chełmie, Morenie i w Osowej. Na czwartkowe badania przy Galerii Chełm zapisało się 50 pań. – Lista nie jest tak długa, jakiej byśmy oczekiwali. Ale liczymy, że osoby, które przyjadą na zakupy też do nas zajrzą. Niestety wiele pań trzeba specjalnie zachęcać, żeby przyszły się zbadać. Program badań Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przeznaczony jest dla kobiet w wieku 50-69 lat. Właśnie w tym wieku mammografia jest najskuteczniejsza. Możemy wykryć najwięcej zmian, nawet kilkumilimetrowe zmiany – mówi Martyna Jasińska, technik elektroradiologii z firmy Luxmed, która przeprowadza badania.
PIĘĆ MINUT BADANIA
Po wykryciu zmian lekarze kierują kobiety na pogłębioną diagnostykę. – Badanie trwa około pięciu minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa na każdą pierś. Badania są wysyłane do naszej centrali do Gdyni. Tam opisują je dwaj radiolodzy. Jeśli mają jakieś wątpliwości co do diagnozy, to zdjęcie ogląda trzeci lekarz. Jeśli zostanie wykryta jakaś zmiana, to pacjentka dostaje od nas informację i kierujemy ją na dalsze badania. Wiemy, że dzięki naszym badaniom wykrywamy raka piersi. Już niejedna pacjenta do nas dzwoniła i dziękowała za pomoc. Pamiętajmy, że im mniejsza zmiana, tym szybciej można zareagować i skuteczniej wyleczyć – dodaje Martyna Jasińska.
WAŻNA JEST REGULARNOŚĆ
Pani Wiesława robi mammografię regularnie od 2000 roku. – Na początku badania nie były jasne. Musiałam robić mammografię co roku, przez sześć czy siedem lat. Nic poważnego nie wyszło, więc teraz robię badania co dwa lata. Zachęcam wszystkie panie do tego. Przecież to chodzi o nasze życie. Ja mam kilka koleżanek, które są ciężko chore, bez piersi. To jest makabra. Te panie przebadały się za późno – zaznacza.
Pani Barbara robi regularnie badania, co dwa lata. – Jestem zadowolona i pewna tego, że wszystko jest w porządku. Wiele pań się boi i wolą nie wiedzieć. A potem jest za późno. Niektórych się nie da przekonać. Mam jedną koleżankę, którą namawiałam wszelkimi sposobami, ale na razie mi się nie udało. A przecież badanie jest szybkie, dla niektórych może mało komfortowe, ale to nic strasznego – mówi.
W piątek mammobus przy przychodni Morena, ul. Jaśkowa Dolina 105, a w sobotę przy Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela, ul. Pegaza 15 w Osowej. Badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi jest bezpłatne, refundowane kobietom co 2 lata przez Narodowy Fundusz Zdrowia (lub co 12 miesięcy dla kobiet, które w ramach realizacji Programu otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie). Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Na badania należy się zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub przez stronę LUXMED. Ale panie, które przyjdą bez rejestracji, z dowodem osobistym, też zostaną przyjęte.
Joanna Stankiewicz/mili