Fortepian ze statku pasażerskiego MS Batory został odnaleziony w Gdyni. Przez lata stał zapomniany w klubie studenckim Bukszpryt Akademii Morskiej w Gdyni. Służył na statku od lat 30. ubiegłego wieku. Instrument odkrył Maciej Łyszkiewicz, lider zespołu No Limits.
Teraz zostanie odnowiony i wykorzystany do nagrania płyty. „Pod koniec lat 80. grałem na tym fortepianie właśnie w klubie Bukszpryt. Wtedy jeden z właścicieli powiedział mi, że to fortepian z Batorego. Nie zwróciłem wtedy na to uwagi. Po latach zabrałem się za realizację projektu Transatlantyk, muzycznej podróży wyimaginowanym statkiem pasażerskim po muzyce XX wieku od lat 20. do 80. Przygotowując się do realizacji projektu przeglądałem swoje stare zdjęcia. Zobaczyłem na nich fortepian i przypomniałem sobie tę historię.
Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz
Stwierdziłem, że to magiczna sytuacja i postanowiłem ten fortepian odnaleźć. Dzwoniłem do instytucji, muzeów, historyków gdyńskich i zostałem skierowany do Akademii Morskiej. Sprawdzono w materiałach i potwierdzono, że to instrument z Batorego. Ale przez te wszystkie lata nikt nie był tego świadomy. Ten fortepian stał i spełniał funkcję podstawki przy różnych imprezach. A ma ogromnie bogatą historię.
Na statku na tym fortepianie grała orkiestra Wojciechowskiego – swingowa orkiestra, która podróżowała na Batorym w latach 1937-1939. Podróżowała też Hanka Ordonówna, która podczas rejsu do Stanów Zjednoczonych zakochała się w jednym z oficerów i spędzała z nim całe wieczory tańcząc do muzyki z fortepianu. Jest to niesamowite dotknięcie przeszłości.
Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz
Mam nadzieję, że będę mógł po renowacji pracować na tym instrumencie. Teraz wymaga gruntownej renowacji, odmalowania, wymiany strun. Jest dużo pracy. Będzie to kosztowało kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wiem, że chce podjąć się tego Akademia Morska, bo zdaje sobie sprawę, jaki skarb ma w klubie. Mam nadzieję, że będzie służył długie lata i będzie cieszył słuchaczy”.
Statek MS Batory wszedł do służby w roku 1936 i pływał do 1969. Po dwóch latach od zakończenia służby, w latach 1971–1972 został złomowany w Hongkongu.
Joanna Stankiewicz/puch