Jak bezpiecznie kupić mieszkanie? – Nie warto się śpieszyć, trzeba wszystko dokładnie sprawdzić. Tylko w takim przypadku unikniemy przykrych niespodzianek – mówiła w Radiu Gdańsk adwokat Justyna Nowak-Trojanowska
Kupno mieszkania. Co trzeba uregulować prawnie, jak sprawdzić, czy mieszkanie rzeczywiście należy do osoby, która je sprzedaje? Gościem audycji Dobrze Mieszkaj była adwokat Justyna Nowak-Trojanowska.
KSIĘGA WIECZYSTA – O TYM BANALE ZAPOMINAMY
Jak sprawdzić, czy w lokalu nie ma zameldowanych lokatorów, którzy mają prawo mieszkać dożywotnio? – Postępowanie jest proste, a wręcz banalne. Bardzo często osoby kupujące mieszkanie zapominają o jednej rzeczy: o tym, żeby przejrzeć księgę wieczystą. Tam jest zapisane wszystko. Treść księgi nas wiąże. Jeśli kupię daną nieruchomość, a kierowałem się informacjami w księdze, to ja jestem chroniony, bo księgę sprawdziłem, a tam było napisane to i to. Księgi wieczyste są jawne, można je sprawdzić w domu przez internet na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Rzeczywiście system jest dość nieczytelny. Zapis czasami nie jest do końca jasny, w ostateczności polecam udanie się do pierwszego lepszego prawnika. To jest inwestycja, która zawsze się zwraca. Czytanie zaczyna się od III i IV rozdziału – tłumaczyła prawniczka.
UMOWA PRZEDWSTĘPNA U NOTARIUSZA
Adwokat Justyna Nowak-Trojanowska podkreślała także rolę umowy przedwstępnej. – Aby była skuteczna, powinna być sporządzona w formie aktu notarialnego. Często zawiera się ją w zwykłej formie pisemnej, a potem robi się problem, jeśli nie dochodzi do zawarcia umowy ostatecznej. W przypadku aktu notarialnego możemy przymusić drugą stronę sądownie do sprzedaży lub zakupu takiej nieruchomości – dodała ekspertka.