Jak żyć ekologicznie i czy w ogóle się da, to sprawdzi Gdańska Infrastruktura Wodociągowo Kanalizacyjna. Miejska spółka chce zaprosić do pilotażowego projektu rodziny z Gdańska, które zgodzą się na pół roku zmienić swoje nawyki w codziennym funkcjonowaniu.
To w ramach trwającej kampanii „Miasto na detoksie”, która z kolei jest elementem międzynarodowego programu „NonHazCity”, w którym bierze udział GiWK. – W całym projekcie chodzi o to, by zwrócić uwagę na otaczające nas substancje niebezpieczne, które są w przedmiotach i produktach codziennego użytku i starać się je wyeliminować – wyjaśnia Monika Piotrowska z GiWK. Gospodarstwa domowe, które wezmą udział w badaniu będą starały się stosować alternatywne produkty, które między innymi można zrobić samemu.
BĘDĄ MIERZYĆ SIĘ Z ZADANIAMI
Uczestnicy badania będą pod opieką grupy ekspertów, która wskaże, co w domu się znajduje, z czego należałoby zrezygnować i co powinno się wymienić. Każdego miesiąca rodziny będą się mierzyć z nowym zadaniem, na przykład: agresywne środki czystości wymienią na bardziej ekologiczne. Swoje sukcesy ale i błędy będą odnotowywać w specjalnej ankiecie.
– Chcemy też stworzyć forum wymiany informacji między tymi gospodarstwami, do którego dostęp będą też mieli mieszkańcy. Tutaj nie ma mowy o rywalizacji, element edukacyjny jest najważniejszy – dodaje Monika Piotrowska.
Najlepszą zachętą do udziału w projekcie jest aspekt środowiskowy i zdrowotny. – Jeśli wyeliminujemy szkodliwe substancje z naszego otoczenia, to jest szansa, że nasz stan zdrowia się polepszy – mówi Monika Piotrowska. To również zostanie zbadane. Na początku projektu wykonana zostanie analiza kurzu w gospodarstwach domowych, a także analiza moczu uczestników badania pod kątem danych substancji.
NAJPIERW PROJEKT, PÓŹNIEJ KAMPANIA
Na koniec projektu odbędzie się gala z udziałem ambasadorki akcji Katarzyny Bosackiej. Potem ruszy kampania medialna, podczas której wykorzystane zostaną wyniki badania. Będą one promować wzorcowe działania wśród mieszkańców w ich codziennym życiu.
Rekrutacja do projektu ruszy na przełomie czerwca i lipca, a sam projekt ma się rozpocząć we wrześniu. Maksymalnie wybranych zostanie 10 gospodarstw domowych. Co ważne to nie tylko rodziny, ale także single czy osoby starsze.
Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które podejmie się takiego zadania.
Aleksandra Nietopiel/mmt