Gimnazjaliści zaprojektowali pięć logotypów, które mają działać jako nieoficjalne symbole gdyńskiego Meksyku. Wszystko to w ramach konkursu organizowanego przez Teatr Gdynia Główna. Własne logo otrzymają również inne dzielnice objęte miejską rewitalizacją.
EFEKTY PRZEROSŁY OCZEKIWANIA
Oryginalne logo dla osiedla Meksyk, części gdyńskiej Chyloni, w ostatnich tygodniach projektowali uczniowie Gimnazjum nr 3 (przy ul. Gospodarskiej 1). Konkurs na znak graficzny tego rejonu jest elementem projektu Gdynia-ReAktywacja, który Teatr Gdynia Główna realizuje w dzielnicach objętych Gminnym Programem Rewitalizacji.
– Chcieliśmy, by w ramach konkursu na logo uczniowie zastanowili się, z czym kojarzy im się gdyński Meksyk. Zaprosiliśmy więc do udziału w konkursie na logo najbliższą szkołę. Udział mógł wziąć każdy chętny uczeń, w ramach zajęć plastyczno-technicznych – mówi dla portalu Gdynia.pl Alicja Kunikowska z Teatru Gdynia Główna. – Efekty przerosły nasze oczekiwania, stąd zdecydowaliśmy się wybrać nie jedną pracę, a aż pięć.
Autorami wyróżnionych prac są: Julia Nożyńska, Jolanta Radecka, Ela Główczewska, Sebastian Stańkowski i Kasia Holzer. Grafiki przygotowane przez uczniów trafiły już na przypinki, które zostały rozdane uczestnikom parady zorganizowanej przez Teatr na ulicach Meksyku.
NIE TYLKO MEKSYK
Podobne znaczki będą rozdawane przy okazji parad realizowanych w pozostałych dzielnicach objętych projektem. – Konkursy na logo będziemy organizować także w innych szkołach zlokalizowanych na terenach rewitalizowanych dzielnic. Wyniki ogłaszać będziemy sukcesywnie, na naszej stronie internetowej lub za pośrednictwem Facebooka – zapowiada Alicja Kunikowska.
Przygotowaniem logotypu dla rejonu Zamenhofa/Opata Hackiego zajmą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 (ul. Morska 192), dla Oksywia – Szkoły Podstawowej nr 33 (ul. Cypriana Godebskiego 8), Babich Dołów – SP nr 28 (ul. Zielona 53). Z kolei logo dla osiedla Wzgórze Orlicz-Dreszera przygotują uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 52 (ul. Okrzei 6).
W ramach projektu Gdynia-ReAktywacja w sześciu rewitalizowanych okolicach miasta organizowanych jest szereg działań artystycznych, które mają zbliżyć mieszkańców do siebie i wzmocnić ich poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. To m.in. międzypokoleniowe warsztaty rodzinne, warsztaty scenariuszowe Bohater dzielnicy i performatywne czytania powstałych tekstów dla mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera (tzw.” Pekinu”), Oksywia i osiedla Meksyk. To także zajęcia improwizacji i dramy w Babich Dołach, Oksywiu i Chyloni czy warsztaty i happening Chór Dzielnicowy w Witominie-Radiostacji i Chyloni. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Teatru Gdynia Główna.
Projekt Gdynia-ReAktywacja jest współfinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Miasta Gdynia.
oprac. mili