Złamanego zęba nie wolno wyrzucić, bo stomatolog może go przykleić. Z kolei wybity ząb należy umyć i jak najszybciej samodzielnie, albo u dentysty wstawić w dawne miejsce. Takie rady dawały słuchaczom Radia Gdańsk profesor Katarzyna Emerich, kierownik Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i dr Ewa Gazda, adiunkt w katedrze. – Ułamany fragment zęba bierzemy ze sobą. Możemy go przetransportować na przykład w soli fizjologicznej, albo w mleku, ostatecznie nawet w woreczku. Najważniejsze żeby był czysty. Trzeba udać się do dentysty jak najszybciej. Warto szukać takiego, który ma doświadczenie w leczeniu urazów – mówiła prof. Katarzyna Emerich.
UWAGA NA… TRAMPOLINĘ
Gość audycji Radia Gdańsk „Bądź Zdrów bez kolejki” dodała, że ostatnio dużo jest wypadków, bo prawie każdy ma w ogrodzie trampolinę. – Dzieci łamią i wybijają sobie zęby częściej niż kiedyś. Jeśli wypadek ze złamaniem zęba zdarzy się w sobotę, albo w niedzielę to ostatecznie można poczekać do poniedziałku. Natomiast jeśli to będzie wybicie zęba, to trzeba działać natychmiast. W każdym większym mieście jest pogotowie stomatologiczne. Wybity ząb, co ciekawe, może z powrotem wrosnąć. Jeżeli wypadnie z jamy ustnej, najważniejsze jest, żeby włożyć go z powrotem na swoje miejsce – mówiła dr Ewa Gazda.
Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki
Lekarki tłumaczyły też, w jakim wieku dziecko powinno pierwszy raz odwiedzić stomatologa, czy zęby mleczne powinno się leczyć i kiedy z dzieckiem udać się na wizytę do ortodonty.
Joanna Matuszewska/Maria Anuszkiewicz