Szeroka, bo była najszersza. Korzenna, bo sprzedawano tu przyprawy. A Ogarna? Skąd wzięła się nazwa tej ulicy, skoro kojarzona była przede wszystkim z licznie zamieszkującymi ją browarnikami? Odkrywaj historię gdańskich uliczek z przewodnikiem „Gdańskie miniatury. Tajemnice gdańskich uliczek”.
– Chcieliśmy pomóc przybliżyć nazwy gdańskich ulic. Wiedzieć bowiem trzeba, że nie wzięły się one z przypadku – opowiada Klaudiusz Grabowski, autor książki. – Na przykład ulica Korzenna. Pierwotnie nazywała się Pieprzna, bo sprzedawano tu przyprawy. Potem nazwano ją Korzenną, bo to ładniej brzmiało – dodaje.
NIE TYLKO O ULICZKACH
W książce, która ukazała się nakładem Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, wyjaśniono nie tylko pochodzenie nazw gdańskich uliczek. Historia jest szersza i dotyczy obiektów, które się tu znajdowały oraz osób, które tutaj mieszkały.
– W książce znajdziemy dziewięć opowieści-tras, które realizować można podczas rodzinnych spacerów. Każda z tras zakończona jest quizem. Książka powstała w ramach projektu „Gdańskie miniatury”. To z jednej strony projekt edukacyjny, z drugiej opiera się na tożsamości. Chcemy pokazać dzieciom, młodzieży i dorosłym, że warto być dumnym z naszego miasta, nawet, jeśli było ono prawie całkowicie zniszczone w czasie drugiej wojny światowej – dodaje Ania Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.
Książki są darmowe i odbierać je można w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.