Autorem pomysłu stworzenia Zjazdów Kociewiaków jest dyrektor szkoły w Bytoni Tomasz Damaszke. To on zorganizował spotkanie wszystkich zainteresowanych powiatów. Obecnie już wiadomo, że pierwszy Zjazd odbędzie się w Piasecznie w ostatnią sobotę sierpnia tego roku. W kolejnych latach impreza zagości w Wirtach i Świeciu. To pomysł ściągnięty od Kaszubów nie kryje Tomasz Damaszke. – Trochę patrzymy z zazdrością na Zjazdy Kaszubów. Trzeba było w końcu zacząć działać i po drugim spotkaniu zainteresowanych powiatów są już konkrety. Pierwsze WIELKIE PLACHANDRY – KOCIEWIE 2018 odbędą się w Piasecznie – zapowiada dyrektor.
Na początku hasłem roboczym był Zjazd Kociewiaków, impreza będzie miała jednak inną nazwę – Wielkie Plachandry. Tę zaproponowała regionalistka profesor Maria Pająkowska-Kęsik. Słowo „plachandry” do tej pory funkcjonuje na Kociewiu, trzeba przyznać, że ma jednocześnie pejoratywne i sympatyczne zabarwienie. Oznacza kogoś, kto poszedł na plotki, jest taką trochę powsinogą lubiącą poszwendać się po okolicy i po znajomych.
10.01.2018 BYTONIA. Spotkania inicjatorów odbywają się w Izbie Regionalnej Szkoły Podstawowej w Bytonii.
Burmistrz Czarnej Wody Arkadiusz Glinicki uważa, że jeszcze długo będzie się mówiło o tym, że Kociewiacy pozazdrościli Kaszubom, ale integracja społeczności Kociewskiej jest trochę trudniejsza. Kaszubi mają swój język, Kociewiacy gwarę. Kaszubi mieszkają w jednym województwie, Kociewiacy w dwóch. Ideą imprezy jest nie tylko integracja społeczności kociewskiej, ale też stworzenie wyraźnie zauważalnej turystycznej marki KOCIEWIE w świadomości Polaków.
Rozmawiających nad przygotowaniem Wielkich Plachandrów odwiedzili szkolni kolędnicy.
To, żeby pierwsze Wielkie Plachandry odbyły się w Piasecznie w ostatni weekend sierpnia, jest pomysłem księdza Ireneusza Smaglińskiego z Pelplina. Dla Piaseczna jest to rok jubileuszowy, 50 lat temu kardynał Karol Wojtyła koronował tamtejszą figurę Matki Boskiej. Maryja z Piaseczna jest czczona jako Królowa Pomorza i Kociewia. To niewątpliwie duchowa stolica regionu. W Piasecznie od 20 lat odbywają się przeglądy twórczości ludowej i działało tam wiele postaci zasłużonych dla Kociewia na czele z Janem Jankowskim patronem i twórcą przeglądu w tej miejscowości.
Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego również pracuje przy organizacji Wielkich Plachandrów i mocno sprzyja idei. Myśl o organizacji imprezy integrującej Kociewiaków tak naprawdę pojawiała się w środowisku już od dawna. Wspominano o niej od czasu organizacji Kongresów Kociewskich. Tylko kongresy odbywają się co 5 lat i mają charakter naukowy. Wielkie Plachandry będą festynem ludowym na którym prezentowane będą zwyczaje, muzyka, rzemiosło, kuchnia Kociewiaów.
W Izbie Regionalnej w Bytoni można dowiedzieć się, że radio to po kociewsku grajka.