Miliony na rozwój usług społecznych na Pomorzu. Dzięki unijnemu wsparciu, pomoc popłynie między innymi do osób starszych, niepełnosprawnych, młodzieży czy wykluczonych społecznie. 11 umów na 18 milionów złotych w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisali w środę przedstawiciele organizacji pozarządowych, instytucji społecznych i jednostek samorządowych. Dzięki temu powstaną nowe i rozwijane będą istniejące placówki wsparcia dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami oraz dzieci i młodzieży. Skorzystają też rodziny wielodzietne, asystenci osób niepełnosprawnych i opiekunowie zastępczy.
PIĘĆ MILIONÓW DO SŁUPSKA
Ponad pięć milionów złotych wsparcia trafi do Słupska. Miasto razem z Fundacją Indywidualnego Rozwoju Osób Niepełnosprawnych „Progresja” i z Towarzystwem „Nasz Dom” zrealizuje projekt „Dzieciom, rodzicom, seniorom – usługi społeczne dla mieszkańców Słupska”. – Powstaną dwa mieszkania chronione, w których potrzebujący w ramach profesjonalnej opieki społecznej będą mogli rozwijać się i wchodzić w życie codzienne. Powstanie też specjalna platforma do koordynacji naszych działań – mówił Robert Biedroń, prezydent Słupska.
TO NA POCZĄTEK
Z kolei w Borowym Młynie utworzony zostanie Dzienny Dom Pobytu „Ostoja Borowy Młyn” dla osób zamieszkujących gminę Ryjewo. – Chcielibyśmy, żeby nasz projekt był długofalowy, a te środki, które otrzymaliśmy, 786 tysięcy złotych, to na początek. Chcemy, aby po zakończeniu, ten dom nadal istniał. Opieką miedzy innymi psychologa, rehabilitanta czy pracownika socjalnego zostanie objętych 40 osób – mówi Regina Toruń ze Stowarzyszenia na Rzecz Bezdomnych Domu Modlitwy „Agape” w Borowym Młynie.
29 UMÓW
Umowy na realizację projektów podpisała także Gmina Sadlinki, Gmina Stary Dzierzgoń, Gmina Smołdzino, Powiat Chojnicki, Diecezja Pelplińska, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i Fundacja Sprawni Inaczej. W kolejce czekają następni wnioskodawcy. Wartość wszystkich 29 umów wynosi 52 miliony złotych, z czego 44 miliony to środki unijne.
Aleksandra Nietopiel/mk