Ściana oporowa na mikropalach, przypora gruntowa i skuteczne odwodnienie. To zdaniem ekspertów ma skutecznie zabezpieczyć skarpę i ulicę Sienkiewicza w Gdyni, które w zeszłym roku uszkodziło osuwisko ziemi.
Po długo oczekiwanej decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w końcu ogłoszono przetarg na prace budowlane, które mają naprawić skutki osuwiska ziemi na Kamiennej Górze w Gdyni. W lutym 2017 roku masa błota poważnie uszkodziła ulicę Sienkiewicza, a mieszkańcy jednej z kamienic zostali ewakuowani.
OKOŁO 1,1 MILIONA ZŁOTYCH
Prace na Kamiennej Górze mają rozpocząć się jeszcze na początku maja. Zarząd Dróg i Zieleni szuka w drodze przetargu firmy, która wykona zabezpieczenie przeciwosuwiskowe skarpy i odbuduje ulicę Sienkiewicza w Gdyni. Całe zadanie ma kosztować około 1,1 miliona złotych. Wcześniejsze wykonanie zabezpieczeń nie było możliwe bez odpowiedniej decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, bez niej miasto nie miało możliwości podjęcia stosownych działań.
NIENARUSZONY BUDYNEK
Przede wszystkim zostanie zabezpieczona skarpa, która w lutym zeszłego roku osunęła się w kierunku kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Sędzickiego 22, zalewając błotem jej parter. Konieczna była ewakuacja kilkunastu osób – stałych mieszkańców i gości pensjonatu, którzy otrzymali niezbędną pomoc od miasta. Konstrukcja budynku nie została naruszona i mieszkańcy mogą wrócić do domów po usunięciu mas ziemi.
PRAWOMOCNA DECYZJA
– Mamy prawomocną decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nakazującą w nieprzekraczalnym terminie do 20 lipca wykonać roboty budowlane polegające na zabezpieczeniu osuwiska, wykonaniu ściany oporowej i odbudowie konstrukcji drogi – wyjaśnia Roman Witowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni. – Najpóźniej na początku maja planujemy wprowadzić wykonawcę na teren budowy, roboty będą trwać około dwóch miesięcy. Planujemy ich zakończenie jeszcze przed sezonem turystycznym – dodaje Witowski.
LEPSZE ZABEZPIECZENIE
Bezpieczeństwo ma zapewnić żelbetowa ściana oporowa, która będzie posadowiona na dokładnie 21 samowiercących mikropalach iniekcyjnych umieszczonych na głębokości około 9 metrów. Pojawi się stałe odwodnienie z drenażem, a nadmiar wody będzie odprowadzany do kanalizacji deszczowej. Takie rozwiązania mają sprawić, żeby osunięcie już nigdy się nie powtórzyło, niezależnie od niekorzystnych warunków pogodowych.
– To najczęściej stosowane rozwiązania na terenach osuwiskowych, które stosuje się dla wzmocnienia skarpy i posadowienia ściany oporowej. Zastosowanie takiej technologii skutecznie zabezpieczy skarpę osuwiska i pozwoli uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości – mówi Roman Witowski.
ODBUDOWA PASU DROGOWEGO
W ramach przetargu wykonawca odbuduje też zniszczony pas drogowy z chodnikiem przy ulicy Sienkiewicza i wytnie w pobliżu zagrażające bezpieczeństwu drzewo. Dzięki temu będzie można ostatecznie przywrócić ruch na drodze. Zabezpieczona zostanie także odsłonięta sieć uzbrojenia terenu, która powstała po osunięciu. Zwycięzca przetargu zadba jeszcze między innymi o odbudowę słupa oświetleniowego z systemem zasilania.
Zgodnie z warunkami przetargu, wykonawca powinien zrealizować zadanie najpóźniej do 10 lipca.
oprac. pOr
W lutym 2017 r. mieszkańcy jednej z kamienic na Kamiennej Górze zostali ewakuowani ze względu na osuwającą się ze skarpy masę błota. Uszkodziła ona fragment ulicy Sienkiewicza.