Będzie rewitalizacja zabytkowego parku Ferberów w Gdańsku Lipcach. Mieszkańcy zabiegają o to od dwóch lat. W ubiegłym roku zaangażowali się w uprzątnięcie fragmentu parku i kupili ławki. Mieszkańców od początku wspierał radny Łukasz Hamadyk. – Nie ukrywam, że inspiracją byli sami mieszkańcy, którzy działali w tej sprawie. Dzisiaj to dzikie miejsce, które nie zachęca ani do spacerów, ani do relaksu. W tym miejscu działa przedszkole, jest jeszcze stara zabudowa. W okolicy kiedyś mieściła się karczma. Ten teren ma wspaniałą historię. Wierzę, że miejsce może przyciągać mieszkańców i turystów. Jestem zadowolony, że na końcu kadencji udaje się zakończyć coś, co zaczęło się na jej początku – mówi Łukasz Hamadyk.
Władze Gdańska przychylą się do próśb mieszkańców Lipiec. – Obszar, na którym położony jest park, stanowi las komunalny – park leśny pozostający w administracji Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, według którego zagrożony jest erozją i ruchami masowymi ziemi oraz objęty zakazem zabudowy. Wobec czego działania inwestycyjne są ograniczone – informuje Dariusz Wołodźko z biura prasowego urzędu miasta.
– Rewitalizowanie na tym terenie, w zakresie między innymi odtworzenia na wybranych obszarach kompozycji parkowo-ogrodowej czy modernizacji i odtworzenia ścieżek lub ciągów pieszych, jest jak najbardziej możliwe. W najbliższym czasie Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska przygotuje wstępną dokumentację zagospodarowania parku – dodaje.
Park, wraz z dworem rodu Ferberów, od 1984 roku jest wpisany do rejestru zabytków. Przed wojną na tych terenach były ogrody, wieża widokowa, staw i gospoda „Trzy świńskie głowy”. Swoją nazwę zawdzięczała trzem świńskim łbom ozdabiającym herb patrycjuszowskiej rodziny Ferberów, władającej okolicą od XVI wieku. Po 1945 roku ogrody i wieża zostały zniszczone. Nie ma już też dawnej gospody.
Joanna Stankiewicz/pOr