Akademia Morska w Gdyni zmieni za kilka tygodni nazwę na Uniwersytet Morski. Formalnie rozporządzenie zaś wejdzie w życie 1 września. Uroczystość związana ze zmianą nazwy odbędzie się 5 października 2018 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Natomiast uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 odbędzie się 6 października 2018 roku. Swoją obecność podczas oficjalnej uroczystości nadania nowej nazwy uczelni potwierdził Jarosław Gowin, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmiana nazwy „Akademia” na „Uniwersytet” jest zmianą prestiżową, podnoszącą rangę Uczelni w rankingach światowych i europejskich. Programy nauczania, kierunki, siatki godzin, wykładowcy nie zmieniają się. Uczelnia pozostaje Uczelnią techniczną kształcącą na poziomie licencjackim, magisterskim oraz na studiach trzeciego stopnia. Studenci nadal będą uzyskiwać stopnie magistra i inżyniera. Gdyńska uczelnia będzie jedynym Uniwersytetem Morskim w Polsce.
WYŻSZA RANGA
Decyzję o zmianie nazwy uczelni morskiej podjął minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, po zasięgnięciu konsultacji ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. Janusz Zarębski powiedział, że zmiana nazwy podniesie rangę uczelni i przyniesie duże korzyści studentom.
– Na świecie jest bowiem tak, że akademia jest traktowana o stopień niżej od uniwersytetu. I nasi absolwenci, którzy głównie pracują za granicą, mogą być odbierani jak gorzej wykształceni w stosunku do absolwentów z innych krajów. Dlatego, że mają napisane na dyplomie „akademia”. Jest to o tyle ważne, że w rankingu uczelni morskich w Europie i na świecie jesteśmy w ścisłej czołówce – podkreślił rektor.
Przypomniał, że zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, miano uniwersytetu przysługuje uczelniom, których wydziały posiadają co najmniej sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym – co najmniej czterech uprawnień w zakresie nauk objętych profilem uczelni. Zaznaczył, że wydziały Akademii Morskiej posiadają w tej chwili sześć uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora, w tym pięć dotyczących nauk technicznych.
– Akademia Morska spełniła wszystkie niezbędne warunki do tego, aby stać się uniwersytetem – dodał rektor. Wniosek o przekształcenie w uniwersytet Akademia Morska w Gdyni złożyła do ministerstwa gospodarki morskiej w listopadzie 2017 r. Dołączono do niego podjętą przez senat AM uchwałę dotyczącą zmiany nazwy uczelni, a także listy poparcia wystosowane przez regionalne i lokalne władze oraz instytucje związane z działalnością morską, stoczniową, naukową i biznesową.
PRESTIŻ
W Akademii Morskiej w Gdyni uczy się ponad 5,5 tysiąca studentów. Nauka prowadzona jest tutaj na czterech wydziałach: elektrycznym, mechanicznym, nawigacyjnym oraz przedsiębiorczości i towaroznawstwa. Oferują one studia na 36 specjalnościach prowadzonych w ramach ośmiu kierunków. Uczelnia została otwarta – jako Szkoła Morska, w grudniu 1920 r. w Tczewie. W 1930 r. przeniesiono ją do Gdyni, w 1968 r. przekształcono w Wyższą Szkołę Morską, a w 2002 r – w Akademię Morską. Gdyńska uczelnia jest jedną z trzech, obok Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, szkół wyższych w Polsce wyspecjalizowanych przede wszystkim w edukacji morskiej. Teraz będzie to Uniwersytet Morski. Władze uczelni twierdzą, że podniesie to prestiż uczelni, władze miasta są przekonane, że również Gdynia na tym zyska.
Uczelnie zgodnie z przyjętymi zasadami oceniane są w 54 dyscyplinach naukowych. Ranking tworzony jest w oparciu o łączną liczbę publikacji naukowych z danej dyscyplinie, liczbę artykułów opublikowanych w najlepszych czasopismach naukowych dla wybranej dyscypliny, liczbę cytowań oraz współpracę międzynarodową. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.
Anna Rębas/mar