Gdynia będzie walczyć z otyłością dzieci. Jeszcze w tym roku we wszystkich publicznych podstawówkach rozszerzony zostanie zakres badań lekarskich wśród uczniów. Na początek poddani im zostaną trzecio- i siódmoklasiści.
– Wdrożymy innowacyjne rozwiązania, łączące diagnostykę, profilaktykę oraz edukację zdrowotną, by kompleksowo dbać o zdrowie gdyńskich uczniów. Przede wszystkim skupimy się na przeciwdziałaniu chorobom cywilizacyjnym wśród młodzieży – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
„MA WYKRYWAĆ ZAGROŻENIA”
– Problemem są zwłaszcza otyłość i cukrzyca. W tym ostatnim przypadku liczba zachorowań wzrasta o 1 procent rocznie. Program, który wprowadzamy, ma wykrywać potencjalne zagrożenia chorobami we wczesnym stadium i umożliwić przeciwdziałanie im – dodaje.
Miasto podpisało już list intencyjny z fundacją Medicover i Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku w sprawie ujednolicenia działań w zakresie opieki medycznej w gdyńskich szkołach. System funkcjonowanie rozpocznie jeszcze w tym roku. Koszt dodatkowych badań uczniów kosztować będzie budżet miasta niespełna sto tysięcy złotych.
Marcin Lange/mk