Można samemu, można z przewodnikiem. Stocznia Cesarska w Gdańsku otwiera się jeszcze bardziej dla zwiedzających – wszystko przez nowo wytyczony szlak.
Przez tereny Stoczni Cesarskiej w Gdańsku poprowadzono nowy szlak do zwiedzania, przygotowany przez Stocznię Cesarską Development oraz Morską Fundację Historyczną. Kilkanaście miejsc i zabytkowych budynków ożywa na nowo dzięki tablicom informacyjnym, umieszczonym przy wybranych obiektach. Panele pojawiły się między innymi przy budynkach Dyrekcji, Remizy, Ślusarni, Kuźni, Basenie Środkowym czy Mlecznym Piotrze.
– Zrobiono coś dla mieszkańców i turystów. Te panele, to nie tyle wiedza historyczna, co popularyzacja, żeby ludzie tutaj przychodzili. Szlak Stoczni Cesarskiej został tak poprowadzony, żeby można było obejrzeć tutaj to, co jest najciekawsze. Nie trzeba oglądać obiektów od pierwszego do ostatniego punktu. Można w dowolnym miejscu wejść i w dowolnym skończyć. Ideą szlaku jest przybliżenie historii i klimatu tego miejsca – mówi Jarosałw Żurawiński, przewodnik i prezes Morskiej Fundacji Historycznej.
TRZYNAŚCIE PUNKTÓW
Inwestor, Stocznia Cesarska Development, chce zachować historyczny charakter terenów, na których powstanie nowa dzielnica – Młode Miasto – i podkreślać to, co wydarzyło, i co wydarzy się w miejscach rewitalizowanych. Na tablicach, znajdujących się na szlaku, są też informacje, dotyczące planów danego miejsca czy budynku. Punktów na szlaku jest 13. Foldery z mapkami mają być dostępne między innymi w punktach Informacji Turystycznej w Gdańsku i w internecie.
Stocznia Cesarska to najstarsza część Stoczni Gdańskiej.
Aleksandra Nietopiel/mk