Samce ptaków, żeby zaimponować samicy, zwykle starają się pokazać swoją siłę, zręczność, spryt, odwagę. W przypadku dzwońca jest trochę inaczej. W czasie godów ten ptak stara się machać skrzydłami jak najwolniej i latać jak najwolniej, tak jakby chciał pokazać swoją łagodność. Dzwońce, przynajmniej w karmniku, to niezłe rozrabiaki.
Chyba nie przypadkowo do niesfornego dziecka mówi się ty dzwońcu. Dzwońce lubią zaanektować karmnik dla siebie, zgodnie z zasadą, kto pierwszy i silniejszy ten lepszy.
W audycji o dzwońcach mówimy nie tylko o obyczajach tych ptaków, ale też o plusach i minusach całorocznego dokarmiania. Mówi się, że dzięki modzie na dokarmianie dzwońce zawdzięczają swoją ekspansję na północ. Coraz częściej zaczęły się pojawiać w Skandynawii. To na pewno argument za stałym masowym dokarmianiem. Jest jednak przykład brytyjski świadczący o tym, że skupianie się ptaków przy karmnikach może być dla nich szkodliwe. Na Wyspach Brytyjskich w 2006 roku zanotowano nagły spadek populacji dzwońców o 35%. Wiąże się to z chorobą, którą ptaki zarażały się od siebie w karmikach. Wnioski: pamiętajmy o regularnym czyszczeniu karmnika.
Autorzy Ptasiego Radia Gdańsk dziękują wszystkim uczestnikom spotkania urodzinowego. Dzieki gościnności lesników z Naldeśnictwa Gdańsk 4 urodziny obchodziliśmy w Lesnym Ogrodzie Botanicznym w Marszewie. Było ognisko, tort i rozmowy o ptakach. Z Marszewa w sobotę 2 lutego nadawaliśmy specjalną ptasią audycję. Fot.RG
Fot.RG
Fot.RG