Zwrot w sprawie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku może postawić go na swoim gruncie bez zgody Rady Miasta Gdańska. Jeszcze w poniedziałek informowaliśmy, że władze Gdańska wzywają Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku do anulowania konkursu na pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego oraz wniosku o organizację go we współpracy z Urzędem Miejskim. Sekretarz miasta Danuta Janczarek wezwała dyrekcję placówki do anulacji konkursu na projekt pomnika.
Po konsultacjach urzędników z radcami prawnymi Olimpia Schneider z biura prasowego Urzędu Miejskiego poinformowała nas, że pomnik może stanąć na gruncie należącym do Muzeum, czyli do Skarbu Państwa.
– Po szczegółowej analizie formalno-prawnej doszliśmy do wniosku, że jeżeli grunt, na którym ma powstać pomnik należy do Muzeum, a nie do miasta, konkurs może zostać przeprowadzony – mówi Olimpia Schneider. – Nie znajduje wtedy zastosowania procedura opisana w uchwale Rady Miasta Gdańska. Muzeum może przeprowadzić konkurs i postawić pomnik na terenie należącym do Muzeum, musi tylko uzyskać pozwolenia wymagane z prawa budowlanego i innych uzgodnień. Jeżeli pomnik miałby zostać postawiony na terenie należącym do gminy, wtedy należy postępować zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska – dodaje urzędniczka.
„POSTAĆ, KTÓRA ŁĄCZY”
– To dobra decyzja władz Gdańska, że wycofują się z tego starcia, bo postać rotmistrza Witolda Pileckiego i polscy bohaterowie II wojny światowej wymagają kompromisu, a nie walki wokół tych postaci – komentuje dyrektor Muzeum II Wojny Światowej Karol Nawrocki.
– Rotmistrz Pilecki jest bohaterem, który łączy, a nie dzieli i cieszę się, że władze Gdańska dojrzały do tej decyzji, żeby nie przeszkadzać Muzeum II Wojny Światowej w celebrowaniu bohatera. Rotmistrz zasługuje na pomnik, a my dochowaliśmy i dochowamy wszystkich zasad formalno-prawnych i artystycznych, jesteśmy gotowi na jego powstanie. Odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego od początku planowane jest na 17 września, na dzień, w którym wojska sowieckie zaatakowały Polskę. Rotmistrz Witold Pilecki to postać symboliczna, walczył o wolność z niemieckim okupantem Polski, ale życie stracił z rąk przedstawicieli nowych okupantów Polski, dlatego 17 września będzie właściwym dniem, żeby odsłonić jego pomnik. Niedawno odwiedził nas milionowy gość, a rotmistrz Pilecki będzie witał setki tysięcy naszych kolejnych gości – dodaje dyrektor Muzeum.
Do konkursu rozpisanego przez Muzeum zgłosiło się 33 artystów.
BOHATER WOJENNY
Rotmistrz Witold Pilecki uważany jest za jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Był żołnierzem Armii Krajowej, który dobrowolnie trafił do Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Przygotował tam słynne raporty o Holocauście. Po wojnie, w 1948 roku, skazany na karę śmierci. Został zrehabilitowany w 1990 roku. W 2013 roku został pośmiertnie awansowany na stopień podpułkownika.