20 samotnych i uboższych seniorów z Gdańska będzie się cieszyć wiosną na swoich balkonach. Wszystko za sprawą akcji „Wiosna dla seniora”. W jej ramach wolontariusze z Urzędu Miejskiego w Gdańsku we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie przygotują kwiatowe kompozycje i urządzą nimi balkony potrzebujących, często schorowanych ludzi.
W projekcie wezmą udział seniorzy w wieku 80+ z Zaspy, Przymorza i Wrzeszcza Dolnego. Wszystko po to, by dać im radość, możliwość kontaktu z innymi ludźmi, ale przede wszystkim ich zaktywizować. Obudzić wiosnę nie tylko na balkonach, ale i w sercach.
KOMPOZYCJE NA ŻYCZENIE
– Tworzymy kwiatowe kompozycje zgodnie z życzeniami i potrzebami seniorów. Nasi pracownicy socjalni przygotowali listy starszych ludzi – opisali, czego potrzebują, a także jakie jest ich usposobienie. Na tej podstawie dobieramy rośliny. Na liście znalazła się między innymi 101-letnia pani Stanisława. Jest samotna, jej córka, także w podeszłym wieku, mieszka we Francji i ma z nią znikomy kontakt. Pani Stanisława jest fanką roślin płożących, marzą jej się kolorowe surfinie – mówi Sylwia Ressel z gdańskiego MOPR-u. W projektach balkonów dla starszych znajdą się także skrzynki z kwiatami czy nawet małe szklarnie.
„COŚ DLA SIEBIE”
Osoby, których balkony zostaną ukwiecone często są schorowane, przez różne dolegliwości nie mogą wychodzić z domu, większość dnia spędzają w łóżkach. – Chodzi o to, żeby seniorzy mogli pielęgnować balkonowe ogrody, bo to jest pewna forma aktywności, coś, o co muszą zadbać. W pewnym sensie zmuszamy seniorów do tego, by wyszli na balkon, być może sobie tam usiedli, wypili kawę, ale przede wszystkim, żeby codziennie pamiętali o kwiatach. Trzeba je przecież podlewać i przycinać. To napędza starsze osoby do wstania z łóżka i zrobienia czegoś również dla siebie – dodaje Sylwia Ressel.
PRZYJAŹŃ NA DŁUGI CZAS
Kolejnym ważnym celem projektu jest to, by seniorzy zaprzyjaźnili się z wolontariuszami. – Być może taka przyjaźń zaowocuje również dalszymi kontaktami. Na to bardzo liczymy. Przez akcję chcemy też pokazać, że można zrobić coś dobrego dla potrzebujących i stać się osobą przydatną społecznie – podkreśla.
„Wiosna dla seniora” jest kontynuacją wcześniejszych działań na rzecz gdańskich seniorów, którzy rzadko opuszczają mieszkania np. z racji zaawansowanego wieku, chorób, niepełnosprawności. Ich aktywizacji służą m.in. projekty: „Zjedz obiad z seniorem” czy „Paczka dla seniora”, prowadzone przez MOPR i takich partnerów jak Regionalne Centrum Wolontariatu czy szkoły.
Patrycja Oryl