Apel poległych, przemówienia, modlitwa i wspólne zapalanie zniczy przy grobach zamordowanych przez Niemców. Na Cmentarz Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie odbyły się uroczystości związane 74. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Zorganizował je gdański Instytut Pamięci Narodowej.
– Przy okazji oficjalnych uroczystości na cmentarzu zaprezentowano tablice, poświęcone wybitnym Pomorzanom, zamordowanym przez nazistów – mówi naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba. – To między innymi męczennicy gdańscy, czyli księża zamordowani w Wielki Piątek w marcu 1940 roku w obozie Stutthof i tutaj pochowani: ksiądz Bronisław Komorowski, ksiądz Marian Górecki, ksiądz Franciszek Rogaczewski. To są najwybitniejsze postacie, które można wymienić, ale również przedstawiciele Gedanii czy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku jak Alf Liczmański, Antoni Lendzion czy Franciszek Kręcki – dodaje.
MŁODZIEŻ UCZY SIĘ HISTORII
Andrzej Adamczyk, członek Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa IPN, odniósł się do licznej obecności młodzieży na środowych uroczystościach. – O to nam właśnie chodziło i chodzi, bo my kiedyś odejdziemy, natomiast to, co przekażemy tym młodym ludziom, będzie kiedyś kontynuowane. To nie chodzi o to, żeby im wciskać na siłę jakieś mądre regułki i martyrologię. Muszą zacząć od tego, żeby być na jakichś uroczystościach i z biegiem czasu sami do tego dojdą, że będą chcieli rozszerzyć wiedzę o to, co ich interesuje – tłumaczy.
Głos podczas uroczystości zabrali między innymi: wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej profesor Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda i dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr hab. Mirosław Golon.
KONFERENCJA
Przy okazji rocznicy gdański IPN zorganizował konferencję „II wojna światowa w badaniach naukowych i działalności edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej. Wybrane zagadnienia”, która potrwa do czwartku. Szczegóły konferencji znajdują się TUTAJ.
Niemcy skapitulowały 7 maja 1945 roku w kwaterze Alianckich Sił Ekspedycyjnych generała Eisenhowera w Reims we Francji przed przedstawicielami armii Stanów Zjednoczonych, Wspólnoty Brytyjskiej oraz Armii Czerwonej. Mimo to na kategoryczne żądanie Stalina 8 maja w kwaterze Marszałka Żukowa w Berlinie podpisano drugi akt kapitulacji, pierwszy zyskał miano „wstępnego protokołu kapitulacji”. Do powtórnego podpisania dokumentów doszło o godzinie 23.01 czasu środkowoeuropejskiego. W Moskwie był już 9 maja, godzina 01:01. Stąd pochodzi różnica w czasie obchodów związanych z zakończeniem II wojny światowej na wschodzie i zachodzie Europy.
Daniel Wojciechowski/mar