Uroczysty wiec na Długim Targu z udziałem m.in. prezydent Gdańska i szefa Rady Europejskiej był kolejnym punktem świętowania 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce. – Daliśmy przykład, że można bez przemocy i rozlewu krwi dać ludziom wolność – mówił do zgromadzonych Donald Tusk. W przemówieniu znalazło się dużo wątków politycznych i wyborczych.
Wiec na Długim Targu rozpoczął się odśpiewaniem hymnu Europy – „Ody do radości”. Następnie do uczestników przemówili m.in. prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, były prezydent Polski – Lech Wałęsa oraz przewodniczący Rady Europejskiej – Donald Tusk. Przemówienia odnosiły się do przeszłości, było natomiast sporo akcentów wyborczych.
– Uśmiechnijcie się, rozejrzyjcie się i zobaczcie, jakie to radosne święto – dzięki wam! 30 lat temu odzyskaliśmy w Polsce wolność. Polska rewolucja bez rozlewu krwi to wielki powód do dumy i radości, której nie możemy dać sobie odebrać. Musimy dziś też pamiętać, że mogło być inaczej. Co zrobić, by Polska była lepsza? Bądźmy lepsi dla siebie – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.
„POLSKA TO NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCE NA ZIEMI”
Podczas wystąpienia szef Rady Europejskiej podziękował tym, którzy wtedy strajkowali. – W 1988 r., w maju, nikt nie wierzył w to, że wolność i niepodległość jest tuż za rogiem. Studenci postanowili wówczas ponownie zastrajkować o wolną Polskę. Pamiętam, jak wychodziliśmy ze stoczni, wszyscy płakali, bo wydawało nam się, ze ten strajk jest przegrany. W 1989 r. nie poddali się, a było ich zaledwie 300. Dziękuję tym, którzy strajkowali, ale też tym, którzy w ostatnich latach strajkowali. Dzięki wam Polska to wciąż najpiękniejsze miejsce na Ziemi, a Polacy to dumny naród – mówił Donald Tusk. – Polska dała przykład, że można bez przemocy i rozlewu krwi dać ludziom wolność. Dlatego data 4 czerwca jest taka ważna. Musimy pamiętać, że nic nie jest dane raz na zawsze – dodał.
Donald Tusk powiedział też, że gdy doszło do zwycięstwa w wyborach do Senatu w 1989 r., przeciwnik zrozumiał, że „ta gra jest skończona”.
– Proszę was wszystkich, byście poszli śladem naszych bohaterów samorządu terytorialnego i byście przekonali, że w wyborach do Senatu możemy im zrobić powtórkę z rozrywki – dodał polityk.
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że opozycja na październik ma plan „wasz Sejm, nasz Senat”? No to po tym, co zostało powiedziane w Gdansku już wątpliwości nie powinien mieć. Wszystko pod cichym patronatem Donalda Tuska.
— Lidia Lemaniak (@LLemaniak) 4 czerwca 2019
Zagrzewanie opozycji przez @donaldtusk do walki o Senat nie jest przełomem. To sygnał, że kluczowe starcie o Sejm jesienią będzie bardzo trudne do wygrania przez antyPiS
— Marcin Palade (@MarcinPalade) 4 czerwca 2019
Hmmm, wysłuchałem. Jeśli słyszę że trzeba wygrać Senat tzn. że Sejm bez większych szans na zmianę? Przełomu jakoś nie widzę
— Bartosz Zbroja (@BartoszZbroja) 4 czerwca 2019
W trakcie wiecu głos zabrał także były prezydent Lech Wałęsa, który przypomniał, jak wyjątkowe były to wydarzenia. – Dokonaliśmy razem rzeczy nieprawdopodobnych. Nikt nie dawał nam szans – mówił Lech Wałęsa.
. @PresidentWalesa : Jestem z wami w Gdańsku 50 lat. Dokonaliśmy razem rzeczy nieprawdopodobnych. Nikt nie dawał nam szans. Dziś zostawiam wam syna, który będzie kontynuować moje dzieło. @WalesaMEP@RadioGdanskpic.twitter.com/DKvYnAvwlz
— Rafał Mrowicki (@MrowickiRafal) 4 czerwca 2019
Uroczystość zwieńczyło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, po którym uczestnicy stanęli do wspólnego, rodzinnego zdjęcia. Zostało one wykonane specjalnym aparatem, dzięki któremu każda osoba uwieńczona w kadrze będzie się mogła rozpoznać. Oryginał zdjęcia zostanie przekazany do Muzeum Gdańska, gdzie obok podobnych zdjęć, będzie stanowił dokument swoich czasów.
mkul/rm/mmt