Minęło 35 lat od męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”, zamordowanego przez bezpiekę 19 października 1984 roku. Radio Gdańsk postanowiło w sposób szczególny zaznaczyć na antenie tę rocznicę, dlatego powstał specjalny program „Zwykły kapłan”, przygotowany przez Annę Rębas. Nasza reporterka oprowadziła słuchaczy po Sanktuarium św. Stanisława Kostki na Żoliborzu i grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Odwiedziła też z nimi warszawskie sanktuarium kapłana i stworzone tam muzeum. Weszła również do Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
„JEST NASZYM PATRONEM”
Od czasu pogrzebu błogosławionego przy grobie stoi warta honorowa, złożona z przedstawicieli związku zawodowego „Solidarności” – górników, hutników czy stoczniowców. – Tak będzie i tym razem, w tym miejscu – zapewnia Krzysztof Żmuda ze stoczniowej „Solidarności”. – Jedzie 12 osób ze Stoczni „Remontowa Shipbuilding”. Ksiądz Jerzy jest naszym patronem, więc nie wyobrażamy sobie, że w tym roku naszej warty by zabrakło. Pierwsze służby ustawiono tuż po pogrzebie. Inicjatorem tych służb był Jan Marczak, hutnik z Warszawy. Istniało bowiem zagrożenie, że komuniści będą szukać sposobu, by wykraść ciało księdza Jerzego – opowiada Krzysztof Żmuda.
Swoim wspomnieniem podzielił się starszy brat księdza Jerzego Popiełuszki – Józef Popiełuszko. Wspominał jedno z ostatnich spotkań ze swoim bratem w rodzinnej Suchowoli. – Opowiadał, że ma różne zajścia, do mieszkania ktoś wrzucił cegłę z wybuchem, że samochód ktoś pomalował, że jest śledzony, ale powiedział, że na wszystko jest przygotowany – wspominał Józef Popiełuszko.
W DAWNYM MIESZKANIU
– Przy sanktuarium utworzono także Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu BŁ. Ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie – opowiada teolog, dziennikarz Paweł Kęska, specjalista ds. projektów rozwoju ośrodka. – Ten mieści się na plebanii parafialnej w dawnym mieszkaniu ks. Popiełuszki. To tu właśnie rozpoczął się proces gromadzenia i zabezpieczenia jego spuścizny – dodaje Kęska.
MUZEUM KSIĘDZA JERZEGO
Ośrodek w Warszawie powołano w listopadzie 1984, z inicjatywy ks. prałata Teofila Boguckiego – ówczesnego proboszcza parafii i duchowego Ojca Błogosławionego. Przejęcie spuścizny aktowej i jej zabezpieczenie stało się początkiem działania Archiwum Ks. Jerzego Popiełuszki, które stopniowo poszerzało zasoby o dokumentację ilustrującą kult męczennika. Z czasem w archiwum znalazła się pełna dokumentacja, dotycząca procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego. W 2011 roku dekretem kard. Kazimierza Nycza archiwum zostało przekształcone w Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem, związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę, sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu, publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.
19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi. Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.