W piątek na Cmentarzu Srebrzysko pochowano Olgierda Pawłowskiego, jednego z pierwszych spikerów Radia Gdańsk. Pracę w rozgłośni rozpoczął w listopadzie 1945 roku. Etatowym pracownikiem został w roku 1946.
Olgierd Pawłowski po II wojnie światowej pracował w siedzibie radia, mieszczącej się wówczas na Wzgórzu Gradowym w Gdańsku. Relacjonował m.in. powitanie wracającego po wojnie ze Szwecji „Daru Pomorza ” i pierwszą rocznicę zakończenia II wojny światowej.
Był autorem reportażu o powstawaniu pierwszego polskiego pełnomorskiego statku, czyli rudowęglowca „Sołdek”. W 1989 roku relacjonował Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”.
– Zachowam w pamięci człowieka bardzo ciekawego świata. Przegadaliśmy mnóstwo czasu na różne tematy. Miał wszechstronne zainteresowania, chociaż zawodowo tematy okrętowe w naszych rozmowach dominowały – mówi Bogumił Banach, bliski kolega Olgierda Pawłowskiego.
„BYŁ SZEFEM i PRZYJACIELEM”
Wspominają go także obecni i byli pracownicy Radia Gdańsk. – Był absolutnie niezwykłym szefem i przyjacielem, do ostatnich miesięcy. Kiedy spotykaliśmy się, był wiecznie młody duchem. Zawsze miałam w nim partnera do każdej rozmowy – mówi Iwona Borawska, publicystka Radia Gdańsk.
– To był człowiek o dobrych i staroświeckich manierach. Jednocześnie miał bardzo dużo do powiedzenia na temat historii gdańskiego radia, a także na temat sposobu uprawiania dziennikarstwa – dodaje Andrzej Mielczarek, bliski kolega Olgierda Pawłowskiego.
ARCHIWALNA AUDYCJA
W jednej z ostatnich rozmów, gdy opowiadał o historii radia w 70. rocznicę istnienia rozgłośni, przypominał, że jako medium radio było bardziej dostępne niż prasa. Jednym z powodów było to, że po wojnie znaczna część Polaków była analfabetami.
– Pierwsze audycje to były w czerwcu 1945 roku reportaże z okazji Święta Morza. Już w lipcu uruchomiono normalny program, który trwał od 16:00 do 18:00-19:00. Godzina końca była zmienna. Ludzie mieli swoje odbiorniki, które przywieźli z Wilna, Grodna czy innych miejsc skąd przybyli. Byli tacy, którzy znaleźli je w opuszczonych domach. Były też tzw. kołchoźniki na ulicach i w zakładach pracy – opowiadał Olgierd Pawłowski. – Radio Gdańsk było pierwszą i długo jedyną instytucją, która wiązała ludzi osiedlających się na tych terenach. Takie było wtedy Radio Gdańsk.
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej audycji z jego udziałem >>> TUTAJ.
Olgierd Pawłowski urodził się 22 października 1924 roku w Oświęcimiu. Zmarł 9 listopada 2019 roku.
man/puch