Dają dużo więcej możliwości niż tylko schronienie się przed deszczem. Na czterech przystankach autobusowych w Gdyni pojawiły się nowoczesne, inteligentne wiaty, które są pierwszymi instalacjami tego typu w Polsce. Energię wytwarzają przy wykorzystaniu baterii fotowoltaicznych. Ponadto na e-papierowym ekranie można przeczytać rozkład jazdy.
Cztery nowoczesne przystanki, a w ciągu najbliższych dwóch miesięcy dziewięć tradycyjnych wiat – takie inwestycje zaplanował Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Oprócz ładowarki do telefonu nowe wiaty są wyposażone także w e-papierowe ekrany, na których wyświetlany jest aktualny rozkład jazdy i adaptacyjne oświetlenie.
Przystanki korzystają z odnawialnych źródeł energii i stoją już na przystankach Chylonia Centrum 03, Morska Estakada 04, InfoBox 04 oraz Wybickiego 02.
„POTRZEBNA INWESTYCJA”
Gdynianie są zgodni – nowe przystanki wpłyną pozytywnie na podróżowanie komunikacją miejską. Największą zaletą, zwłaszcza dla młodych ludzi, są oczywiście ładowarki.
– Jak najbardziej uważam, że taka inwestycja była potrzebna. Nie dość, że można naładować telefon, to dzieje się to za pomocą energii słonecznej. Jak najbardziej pozytywna inicjatywa – mówi Radiu Gdańsk Aleksander z Gdyni. – Sam nie jeden raz miałem takie sytuacje, że telefon mi się rozładował albo miałem niski poziom baterii na przystanku. Teraz pojawiło się rozwiązanie problemu – dodaje.
Inna kwestia poruszana przez mieszkańców, to wygląd wiat. Nowe przystanki wyróżniają się na tle poprzednich futurystycznie wyglądającymi ławkami i podświetlanym rozkładem.
– Myślę, że to fajny pomysł. Wyglądają estetycznie i nowocześnie. Podejrzewam, że i młodzi, i starzy będą korzystać z ładowarek – powiedziała redaktorowi mieszkanka miasta. – A zabezpieczenie rozkładu specjalnym szkłem, to już jest doskonały pomysł. Raz, że taki harmonogram jest trwały, a dwa, pasażer jest zawsze na bieżąco – tłumaczyła.
ODPORNE NA WANDALIZM
Rozkłady w nowych wiatach są chronione szkłem hartowanym. Jest to zabezpieczenie ze strony ZKM przed wandalizmem. Dzięki temu na przystankach nie dojdzie już do zrywania harmonogramu, a pasażerowie zawsze będą informowani na bieżąco.
Komunikacja miejska przestaje być powoli nieprzyjemnym aspektem urbanistycznego życia i staje się powoli wizytówką miasta. Władze starają się zapewnić komfort nie tylko w środkach transportu, ale także na przystankach. Każda z wiat jest podpięta do zdalnego panelu zarządzania. Znajdują się w nim wszystkie informacje na temat działania paneli solarnych, akumulatorów i użytkowania wiaty. Za pomocą tego panelu kontrolowane są wyświetlacze i oświetlenie.
Andrzej Kowalski