23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Statystyki są nieubłagane, według danych z WHO ponad 350 milionów osób na świecie choruje na depresję. W Polsce to ponad 1,5 miliona osób.
Depresja to jedna z najczęstszych chorób. Dotyczy osób w każdym wieku, poczynając od nastolatków i dzieci, aż po seniorów. W każdym przedziale wiekowym jej objawy charakteryzują się czymś innym. Niestety mimo diagnozy tylko połowa chorych leczy się i korzysta z pomocy fachowców.
W piątek, 21 lutego, w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku odbędzie się spotkanie z cyklu „Porozmawiamy o…”. Tematem warsztatów będzie właśnie depresja.
DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
Słupscy specjaliści zorganizowali to spotkanie z uwagi na zbliżający się termin Dnia Walki z Depresją. Pragną także uświadomić słupszczanom, jaki jest ogrom tej choroby. Warsztaty poprowadzą psychiatra Janis Chrisidis oraz psycholog i socjolog Maciej Maraszkiewicz.
– Bardzo ważne jest aby korzystać z pomocy specjalistów. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy chorzy. Nasze spotkanie ma uświadomić słupszczanom, jak trudna jest to choroba, jakie są pierwsze sygnały i jak pomóc sobie czy osobie dotkniętej depresją – mówi Janis Chrisidis, psychiatra i jednocześnie lekarz kierujący Oddziałem Psychiatrycznym z Pododdziałem Detoksykacji i Oddziałem Rehabilitacji Psychiatrycznej w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.
DEPRESJA ROŚNIE W SIŁĘ
Depresja jest w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Według prognoz wkrótce będzie na drugim miejscu wśród najczęstszych chorób, a do 2030 roku – na pierwszym. Depresja jest najczęściej diagnozowana w wieku 20-40 lat.
Warsztaty odbędą się w piątek, 21 lutego, o godz. 16:30 w Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku, przy ul. Obrońców Wybrzeża 4 (sala terapii zajęciowej na parterze). Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp wolny, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja na stronie.
Joanna Merecka-Łotysz/ak