W audycji SOS Reporterzy przedstawiamy reportaż o zaginięciu 78-letniego pana Czesława, mającego zaawansowaną demencję i zaburzoną orientację w terenie.
Pan Czesław pod pozorem skorzystania z toalety w centrum handlowym, uciekł swojej opiekunce. Sprawa została zgłoszona na policję, ale funkcjonariusze nadali poszukiwaniom tzw. drugą kategorię.
Mężczyzna został znaleziony dopiero po 2 dniach w lesie na Karwinach w Gdyni, był bez kurtki, ciało miał wychłodzone. Po przewiezieniu do szpitala, zmarł.
CO ROBIĆ?
Jakie działania należy podjąć, kiedy zaginie osoba? Gdzie się zgłosić, co robić? Wyjaśniły to Natalia Czapska i Anna Garbacka ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku.
– Najważniejszą kwestią jest czas, który działa na niekorzyść osoby poszukiwanej. Z każdą godziną zwiększa się także obszar poszukiwań. Zaginiony porusza się w terenie otwartym z prędkością ok 3 km/h. Dodatkowo w nocy temperatury spadają i taka osoba może się wyziębić. To czynniki, które wpływają niekorzystnie i zagrażają życiu – ostrzega Natalia Czapska.
– Najistotniejsze informacje, to jak dana osoba była ubrana, jej wiek, oraz to, czy przyjmuje jakieś leki – wyjaśniła Anna Garbacka.
Natalia Czapska i Anna Garbacka (Fot. Radio Gdańsk/Piotr Bonar)
Więcej informacji o Specjalistycznej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku można znaleźć na stronie internetowej www.psyratownicze.net.pl, oraz pisząc na osp@psyratownicze.net.pl.
(Fot. główne: Pixabay)
Posłuchaj całej audycji SOS Reporterzy:
Czekamy na Wasze sygnały i propozycje tematów: sosreporterzy@radiogdansk.pl.