160 zdjęć, zmarłego w 2008 r. gdańskiego fotografa Mariana Murmana, zaprezentowanych na wirtualnej wystawie, zorganizowanej przez Muzeum Gdańska. Strona internetowa, na której można zobaczyć fotografie, została uruchomiona w sobotę.
Marian Murman był autorem zdjęć wykorzystanych do popularnych pocztówek ukazujących widoki Gdańska. Fotografie na wystawie „Gdańsk. Widok ogólny/fot. M. Murman” zostały zaprezentowane w trzech kategoriach: „Miasto”, „Ludzie” i „Port”.
Autor wystawy Jerzy W. Wołodźko z Muzeum Gdańska podkreślił, że Murman w latach 60. i 70. XX w. odegrał znaczącą rolę w gdańskim środowisku fotograficznym związanym ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików. – Większość zdjęć pokazuje obraz i klimat miasta z końca lat 60. XX w. Oprócz pięknych i znanych widoków Gdańska, pokazujemy kilka zdjęć, obrazujących szarzyznę i beznadzieję czasów realnego socjalizmu epoki gomułkowskiej. Na wystawie zobaczymy też fragment obszernej i pełnej dokumentacji budowy Portu Północnego w Gdańsku, wykonanej przez Murmana w latach 70. XX w. Przekrój twórczości artysty dopełniają wspaniałe portrety gdańszczan, powstające wówczas również w popularnym zakładzie „Pod arkadami” na rogu ulicy Piwnej i Kołodziejskiej – wyjaśnił autor ekspozycji w komunikacie prasowym przekazanym w czwartek przez Muzeum Gdańska.
ZBIORY
Muzeum Gdańska posiada w swoich zbiorach ponad 6,5 tys. negatywów i pocztówek, autorstwa Mariana Murmana, z czego ponad 5 tys. pochodzi z darowizny przekazanej przez wdowę po artyście i jego syna.
Strona internetowa www.murman.pl została uruchomiona w sobotę 30 maja o godz. 14:00. Część z obszernej kolekcji negatywów Murmana będzie udostępniania sukcesywnie na portalu http://dziedzictwo-gdansk.pl.
FOTOGRAF CODZIENNOŚCI
Pochodzący z Iwonicza-Zdroju (Podkarpackie) Marian Murman (1922-2008) związał się na wiele lat z Gdańskiem. Fotografował od 14. roku życia, kiedy otrzymał pierwszy aparat fotograficzny. Ukończył Szkołę Sztuk Plastycznych im. Kenara w Zakopanem. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. W połowie lat 50. XX wieku przeniósł się na Wybrzeże i w Gdańsku uzyskał tytuł mistrzowski.
Uprawiał przede wszystkim fotografię użytkową. Był kierownikiem w Zakładach Spółdzielczych „Fotoplastyka” w Gdańsku (do 1966 r.). Równocześnie opracowywał foldery i pocztówki dla wydawnictwa „Prasa-Książka-Ruch”. Uczył fotografii na wydziale grafiki użytkowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Uprawiał również malarstwo i organizował wystawy swoich prac w Gdańsku oraz w Rzeszowie.
Po 2000 r. Marian Murman przekazał liczne negatywy dotyczące Gdańska i budowy portów w darze Państwowemu Archiwum w Gdańsku.
PAP/pb