Wtorek to drugi, ostatni dzień trzeciej edycji Forum Wizja Rozwoju w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. To największe gospodarcze wydarzenie w północnej Polsce. Na miejscu była ekipa Radia Gdańsk, która relacjonuje najważniejsze wydarzenia i rozmawia z wieloma gośćmi.
Wtorkowy poranek podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni rozpoczęliśmy już o godzinie 8:30. Naszym Gościem Dnia Radia Gdańsk był uczestniczący w panelach minister finansów Tadeusz Kościński, z którym porozmawiał Artur Kiełbasiński.
– Kurz po pandemii opada. Myślę, że sierpień będzie w budżecie państwa pozytywny. Pod koniec lipca mieliśmy 1,5 mld zł dochodu więcej niż rok temu. Polska gospodarka wraca na swoje tory i okazała się być odporna – mówił minister.
Tadeusz Kościński, minister finansów (Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher)
LUDZIE I PIENIĄDZE
(Fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher/zus.pl)
Z okazji tak ważnego wydarzenia, na naszej antenie wyemitowaliśmy specjalne, godzinne wydanie audycji Ludzie i Pieniądze. Udział brało w nim aż czterech gości. Pierwszym z nich był Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Artur Kiełbasiński rozmawiał z nim m.in. o sytuacji polskiej gospodarki podczas pandemii oraz odwadze Polaków do inwestycji.
– Bardzo dobrze poradziliśmy sobie z wirusem, bo polski rząd stanął na wysokości zadania. To nie 2014 rok, kiedy gospodarka jest zostawiona sama sobie. Tarcza, która wpompowała prawie 100 miliardów złotych, pomogła się rozwijać – mówił Daniel Obajtek. – Tarcza antykryzysowa to niesamowity sukces. Kolejnym sukcesem jest odwaga Polaków do inwestowania. Dzisiaj gospodarki studzi to, że pieniądz nie pracuje – tłumaczył.
Następnym gościem był Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS, który również uczestniczył w tegorocznym Forum Wizja Rozwoju. Podczas programu wyjawił nam m.in. jaki był wpływ wpływu pandemii na ściągalność składki:
– W marcu nie zauważyliśmy wpływu pandemii na ściągalność składki. Jednak w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu spadki były istotne. Z odsieczą przyszły plany rządu na stworzenie specjalnego funduszu, który uzupełnił ten niedobór – mówił Paweł Jaroszek.
Trzecim z gości był Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Opowiadał na antenie, dlaczego konsolidacja jest tak ważna dla gospodarki:
– Nawet w czasach kryzysu, żaden z największych polskich podmiotów nie jest większy niż spółki naszych sąsiadów. Żeby być konkurencyjnym na rynkach globalnych i skuteczniej prowadzić inwestycje w kraju musimy się skonsolidować – tłumaczył Jerzy Kwieciński.
Na sam koniec programu Artur Kiełbasiński rozmawiał z Tomaszem Szymczakiem, prezesem gdańskiego Startera. Opowiadał on nam, że Pomorze może być dumne z technologicznych postępów:
– Badania Ministerstwa Cyfryzacji mówią, że w nowej, rodzącej się branży cyberbezpieczeństwa, która w Akademii Marynarki Wojennej też jest eksploatowana, jesteśmy pierwszym ośrodkiem po Warszawie – mówił Tomasz Szymczak.
PREZES GRUPY LOTOS KOLEJNYM GOŚCIEM RADIA GDAŃSK
Z kolei prezes Grupy Lotos Paweł Majewski, który był popołudniowym Gościem Dnia Radia Gdańsk, zapewniał, że dowodzona przez niego spółka zamierza stawiać na wodór, który jest „paliwem przyszłości”.
(fot. Radio Gdańsk/Artur Kiełbasiński)
– Jest to paliwo, które nie wymaga doprowadzenia wszędzie infrastruktury elektrycznej, doładowania. Te zasięgi są imponujące. Wydaje się więc, że to jest przyszłość – mówił w rozmowie z Arturem Kiełbasińskim.
Całą rozmowę można odsłuchać TUTAJ.
NAJWIĘKSZE WYDARZENIE GOSPODARCZE
Forum Wizja Rozwoju to największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce. W tym roku odbyło się po raz trzeci. Jak zapowiadali organizatorzy – umożliwia wymianę doświadczeń biznesowych oraz poszukiwanie wspólnych projektów gospodarczych.
UROCZYSTA GALA
W siedmiu kategoriach przyznano w poniedziałek w Gdyni Nagrody Gospodarcze Forum Wizja Rozwoju. Nagroda ta honoruje polskie przedsiębiorstwa za znaczący wkład w rozwój rodzimej gospodarki. Laureatów III edycji Nagrody Gospodarczej Forum Wizja Rozwoju ogłoszono w poniedziałek wieczorem podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
W kategorii – społeczna odpowiedzialność biznesu – nagroda dla firm lub przedsiębiorców najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną, prospołeczną lub ekologiczną – pierwsze miejsce zdobyła Farm Frites Poland S.A., drugie – OTCF S.A., trzecie – Danfoss Poland.
W kategorii – badania, rozwój i transfer nowoczesnych technologii – nagroda dla jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną – zwyciężyła firma Control Solutions. Drugie miejsce przyznano LfC Sp. z o.o., a trzecie Pronar Sp. z o.o.
W kategorii – ekomobilność – nagroda dla firm wdrażających niskoemisyjne i ekologiczne rozwiązania w transporcie – pierwsze miejsca zajęło GreenWay Polska Sp. z o.o., drugie – Solaris Bus&Coach S.A, trzecie – Newag S.A.
W kategorii – e-gospodarka – nagroda dla firm wdrażających lub rozwijających technologie informatyczne – pierwsze miejsce przyznano Elastic Cloud Solutions, drugie – Streamsoft Sp. z o.o. Sp.K., a trzecie – Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o.
W kategorii – start-up – nagroda dla firm, które po raz pierwszy oferują swoje rozwiązania na polskim rynku i istnieją nie dłużej niż dwa lata – na pierwszym miejscu uhonorowano Pelixar S.A., drugim – Mindhand Sp. z o.o., a na trzecim – Just Join IT Sp. z o.o.
W kategorii – innowacyjność – nagroda dla firm mogących pochwalić się więcej niż jednym innowacyjnym rozwiązaniem i są obecne na rynku dłużej niż dwa lata – na pierwszym miejscu wyróżniono PIRXON S.A., drugim – Profarm Sp. z o.o, trzecim – Seco/Warwick S.A.
W kategorii – zarządzanie – dla zarządu lub osób zarządzających, dla których wynik finansowy nie jest jedynym priorytetem w prowadzonej firmie – zwyciężyła firma Base Group Sp. z o.o., drugie miejsce zajął ZWAE – Zakład Wytwórczy Aparatów Elektrycznych Sp. z o.o., a trzecie – Elektrotermia Sp. z o.o. Sp.k.
Do honorowej Nagrody Gospodarczej Forum Wizja Rozwoju nominowano w tym roku 53 polskie przedsiębiorstwa. Do ostatniego etapu weszło 21 podmiotów z największą liczbą wskazań, spośród których kapituła wytypowała zwycięzców w siedmiu kategoriach.
W kapitule Nagrody Gospodarczej Forum Wizja Rozwoju zasiadają m.in. prof. Waldemar Kamrat (przewodniczący), prezes zarządu Grupa Lotos S.A. Paweł Jan Majewski, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Fundacji Wizja Rozwoju Andrzej Michalak, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, rektor – komendant Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni kontradm. prof. Tomasz Szubrycht, prezes zarządu Pracodawców Pomorza Tomasz Limon oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.