Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Selektywna zbiórka bioodpadów korzystna dla gmin i środowiska. „Kluczem przekonanie mieszkańców”

26 listopada 2024 16:49
w Region
A A
(fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)

(fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)

O wymiernych korzyściach dla portfela i ekologii rozmawiali we wtorek uczestnicy konferencji „Selektywna zbiórka bioodpadów – dobre praktyki dla polskich gmin”. Właśnie z takimi korzyściami wiąże się segregacja tej podkategorii śmieci.

Coraz więcej osób w Polsce i na świecie zwraca uwagę na problem nadmiernej produkcji odpadów i marnotrawstwa surowców. Ruch Zero Waste, czyli „zero odpadów”, zachęca do ograniczenia konsumpcji i odpowiedzialnego podejścia do segregacji śmieci. Celem jest ochrona środowiska i lepsze wykorzystanie zasobów, które każdego dnia marnują się w ogromnych ilościach.

– Z punktu widzenia gospodarki obiegu zamkniętego niezwykle ważne jest, żebyśmy dobrze segregowali bioodpady. Wynika to z całej koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego – twierdzi podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Anita Sowińska. – To taki motylek: jedno skrzydełko jest technologiczne, czyli papier, szkło, metal, plastik, a drugie to skrzydełko biologiczne. Jeżeli nie oddzielimy tych dwóch części, niestety poniesiemy porażkę w całej gospodarce obiegu zamkniętego. Niestety, duża część tych odpadów trafia do czarnego pojemnika, czyli generalnie ląduje na składowiskach, gdzie wydziela się metan i marnujemy te surowce – przestrzega.

KLUCZOWE PRZEKONANIE MIESZKAŃCÓW

W siedzibie Urzędu Gminy w Juszkowie odbyła się konferencja pt. „Selektywna zbiórka bioodpadów – dobre praktyki dla polskich gmin”. Nie tylko polscy, ale także zagraniczni eksperci i samorządowcy rozmawiali o wyzwaniach związanych z segregacją bioodpadów, takich jak resztki jedzenia czy skoszona trawa. – To ważny krok w kierunku usprawnienia systemu gospodarki odpadami w naszym kraju – mówili uczestnicy.

– Kluczowe jest przekonanie mieszkańców do tego, że jest to pożyteczne i stąd chcemy podzielić się dobrymi praktykami – mówi wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, Agata Zgliczyńska. – Chcemy wspólnie wypracować metody, które będą proste we wdrożeniu, tanie, ale i skuteczne. Chcemy pokazać, że warto składować w domu odpady bio w osobnym pojemniczku. To zajmuje niewiele miejsca. Poza tym warto wykorzystywać wszystkie resztki z obiadu, poddawać powtórnej obróbce, dzięki czemu nie marnujemy żywności. Chodzi zatem o czystą ekonomię. Mniej odpadów w koszu oznacza dla nas mniejszą opłatę na wyjściu – dodaje.

NISKI POZIOM SEGREGACJI

Wiele samorządów w Polsce wciąż zmaga się z niskim poziomem segregacji odpadów. Jednym z przykładów jest gmina Pruszcz Gdański, gdzie odpady, które powinny być posegregowane, często trafiają do pojemników na odpady zmieszane.

– Mierzymy się z tymi samymi problemami co inne gminy – ocenia wójt Weronika Chmielowiec. – Mamy wielu mieszkańców gęstej zabudowy bloków, którzy nie czują potrzeby wyodrębniania bioodpadów. Lepiej jest w zabudowie jednorodzinnej, gdzie ludzie mają swoje kompostowniki i używają bio odpadów w różnorodny sposób. Niestety, to jest bardzo kosztowne, bo bioodpad jest bardzo cennym odpadem. W związku z tym tracimy coś cennego i wrzucamy do jednego wora. Potem okazuje się, że jest to jeszcze bardziej kosztowne dla gmin, a tym samym dla mieszkańców, bo przecież to mieszkańcy płacą potem za odbiór tych odpadów – wyjaśnia.

(fot. Radio Gdańsk/Mateusz Czerwiński)

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska realizuje liczne kampanie edukacyjne. Ich celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie Polaków do selektywnej zbiórki śmieci. To kolejny krok w stronę zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska i lepszej przyszłości dla środowiska.

W najbliższym czasie ministerstwo planuje przeznaczyć 2 miliardy złotych z funduszu modernizacyjnego na rozwój biogazowni w Polsce. Trwa przygotowywanie projektu we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj:

https://radiogdansk.pl/wp-content/uploads/2024/11/26112024-Bioodpady-wim.mp3

Mateusz Czerwiński/mrud

Tagi: ekologiaMateusz CzerwińskiMinisterstwo Klimatu i Środowiskapunkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

REKLAMA

NAJNOWSZE

Jedynym mieszkańcem powiatu chojnickiego, który wziął udział w debacie nad raportem o stanie powiatu była Angelika Sobkowiak (na zdjęciu z prawej)
Kaszuby

Zarząd Powiatu Chojnickiego z absolutorium, jednak „raport mógłby wyglądać inaczej”

Większość radnych z powiatu chojnickiego była za udzieleniem...

Adrian Kasprzycki
26 czerwca 2026 - 07:10
Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG (FSRU 2). Nz. minister energii Miłosz Motyka
Trójmiasto

Nowa jednostka FSRU 2 na Zatoce Gdańskiej. „Gwarancja poprawy odporności gospodarki”

Na Zatoce Gdańskiej powstanie drugi pływający terminal LNG...

Adrian Kasprzycki
25 czerwca 2026 - 19:43
Dni Chojnic odbędą się w dniach 26-28 czerwca. (Fot. KFP/Mateusz Ochocki)
Kaszuby

Koncerty gwiazd, występy zespołów lokalnych i Jarmark Świętojański. Rozpoczynają się Dni Chojnic

W piątek 26 czerwca rozpoczną się Dni Chojnic....

k.pius
25 czerwca 2026 - 19:18

ZOBACZ TAKŻE

Po spadku z Ekstraklasy Arka Gdynia przechodzi rewolucje kadrową (Fot. KFP/Mateusz Słodkowski)
Sport

Rewolucja kadrowa w Arce trwa. Bartłomiej Pawłowski zasila szeregi żółto-niebieskich

2026-06-25
Oskar Kubiak opuści Arkę Gdynia na rzecz Slavii Praga grającej w czeskiej ekstraklasie
Sport

Z polskiej trzeciej ligi do Ligi Mistrzów w rok. Oskar Kubiak opuszcza Arkę Gdynia

2026-06-25
Władimir Kliczko w Gdańsku na Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy
Trójmiasto

Władimir Kliczko: Wołodymyr Zełeński powinien był przyjechać do Gdańska

2026-06-25
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.