Już prawie połowa Polaków wprowadza różnego rodzaju ograniczenia do swojej diety. Co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju między 18. a 65. rokiem życia jest wegetarianinem. Z kolei 4 procent z nas to weganie.
Z badania przeprowadzonego przez Kukuła Healthy Food wynika, że coraz więcej Polaków rozważa zmianę nawyków żywieniowych. Jeszcze w tym roku wypróbować dietę wegeteriańską chce kolejne 10 proc. ankietowanych.
POWODY, DLA KTÓRYCH DECYDUJEMY SIĘ NA ZMIANY
– Takie decyzje podejmowane są z różnych pobudek. Mogą być to powody ekologiczne, ideologiczne lub po prostu zdrowotne. Często zgłaszają się do nas osoby, które mają podwyższony cholesterol lub problemy z trawieniem. Wtedy oferujemy dietę lekkostrawną, czyli wegetariańską – mówi Natalia Chybzińska, dietetyczka z Kukuła Healthy Food.
CORAZ CZĘŚCIEJ REZYGNUJEMY Z MIĘSA
Jak przewidują autorzy badania, popularność diety wykluczającej mięso będzie rosła. Także dlatego, że z tegorocznych badań immunologów Polskiej Akademii Nauk wynika, iż dieta wegetariańska wpływa korzystnie na działanie układu odpornościowego.
– Najwięcej konserwantów, ulepszaczy i spulchniaczy można znaleźć właśnie w produktach zwierzęcych. Dlatego ograniczenie w spożyciu mięsa lub jego całkowita eliminacja może wpłynąć pozytywnie na zdrowie – dodaje Natalia Chybzińska.
ZMIANY DOBRZE WPROWADZAĆ STOPNIOWO
Dietetyczka podkreśla, że odstawianie mięsa powinno odbywać się stopniowo. Najpierw można zrezygnować z mięsa czerwonego, potem z drobiu, a dopiero na końcu z ryb. Przechodząc na dietę wegetariańską, należy dodać do swojego jadłospisu nasiona roślin strączkowych i soję w formie tofu lub tempehu.
NIE POPADAJMY W SKRAJNOŚCI
Według raportu „Jak odżywiają się Polacy?” już prawie połowa z nas stosuje różnego rodzaju ograniczenia żywieniowe, eliminując ze swojej diety nie tylko mięso, ale też cukier (21 proc. respondentów), laktozę (13 proc.) lub gluten (12 proc.).
– Jeśli znajdujemy produkt, który wpływa na nas niekorzystnie, powinniśmy wyeliminować go z diety. Ale nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Jeśli zrezygnujemy ze zbyt dużej liczby produktów w naszej diecie, to stanie się ona mało urozmaicona i niedoborowa, a to może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Wszelkie zmiany warto też konsultować z dietetykiem lub lekarzem – mówi Natalia Chybzińska.
BIZNES REAGUJE NA NASZE NOWE NAWYKI ŻYWIENIOWE
Zmiana nawyków żywieniowych znajduje odzwierciedlenie w biznesie. Branża usług opartych na produktach roślinnych cały czas się rozwija – czytamy w raporcie Kukuła Healthy Food. W ciągu ostatniego roku sprzedaż zestawów wegetariańskich i wegańskich w firmach zajmujących się cateringiem dietetycznym wzrosła o około 50 procent.
Wojciech Stobba/am